Vandry v ČR

Alkovandr vrací úder: hrůzný stařec, Jan Žižka z Brd a indiánský teepee z Japonska v Jizerkách


Hrůzný stařec je údajně slavná povídka od autora jménem Howard Phillips Lovecraft. Nevím tedy na kolik slavná, ale ke mně se její sláva zatím ještě nedonesla, takže jsem o ní v životě neslyšel. Na netu je k dispozici na youtube v audioformátu a jelikož se jedná už o pěkně vousatou záležitost je k mání i volně k přečtení na několika webech.

Proč se o ní ale zmiňuji v předvečer zimního výletu do Jizerských hor? Inu – čas tomu chtěl, že jsem se pár dnů neholil a tak mi na tváři vyrostlo lehké strniště, které přítel Přemysl okomentoval na autobusovém nástupišti Černý most překvapivým výkřikem – „hrůzný stařec se vrací!“

Nesmysl, jak je vidět níže na fotkách, jedná se jen o lehké, lidskému oku stěží postřehnutelné, chmýří.

pátek 13.12.

Venerologická hygiena

Pozdní start autobusem z Prahy do městečka Desná je ovlivněn mým dopoledním zubařem a Přemkovou návštěvou venerologie (nebyla to venerologie, ale urologie! to ale hrůznému starci splývá – pozn. Přemysl). Zatímco já mám zasviněné zuby z nezdravého životního stylu a cigaret, Přemek má zasviněný penis z Tindru. Naštěstí žijeme v jednadvacátém století plném moderních lékařských technologií, takže po dentální hygieně a venerologickém očistci stíháme autobus v 15:00 a krátce po páté hodině odpolední přistáváme, již za naprosté tmy, v Desné.

Zde zjišťuje Přemysl, že jsem zapomněl jednu z nejzásadnějších částí výbavy – láhev chlastu. Sám je vybaven na poctivý alkovandr placatkou Ardbegu, irskou whisky v petce, skleněnou lahví Jack Daniels a čajem s Morganem. Nezbývá mi tedy než v místním marketu zakoupit půl litr Božkova a konečně můžeme začít stoupat k Jizerce.

Cesta vede zvolna po červené značce podél mnoha vodopádů. Ty ale nemáme šanci spatřit. Je noc a od začátku výletu vytrvale sněží. Ostatně dle předpovědi má padat sníh a posléze déšť se sněhem celý víkend. Deště se bát ale nemusíme, jsme v Jizerkách, našich nejsevernějších a nejstudenějších horách, je půlka prosince a celou dobu se budeme pohybovat ve výšce okolo 1000 metrů nad mořem.

Teplota se zatím i o 500 metrů níže drží těsně pod nulou. Letmý pohled na sněhové zpravodajství nám před vandrem odhalil, že brát sněžnice opravdu nemá cenu – zavřena je většina sjezdovek a paběrkují i běžkaři. Já se ale na sníh těším a doufám, že hlavně v sobotu a v neděli nám svatý Petr zasype hlavy, vousy a penisy pořádnými závějemi.

Nešlape se mi ale právě ideálně, mám pocit, že se mi stářím jaksi zvětšily nohy a mám problém vybrat si do svých bot ty správné ponožky. A dnes jsem zvolil špatně – malé ponožky = odřené paty. Není ale čas brečet, protože Přemysl pospíchá do hospody mílovými kroky. Je totiž po čtyřicetidenním alkoholovém detoxu a to znamená jediné – má zpropadenou žízeň.

Pod Bukovcem

Peklo alkovandru se roztápí v půl deváté večer. To je hodina kdy otevíráme dveře první hospody, na kterou jsme po deseti kilometrech narazili. Přímo v Hospodě na Jizerce máme ale smůlu neb je nám sděleno, že „tak maximálně jedno pivo.“ Není sezóna, málo sněhu, žádný běžkaři a prý to v jiných knajpách lepší určitě nebude. Přemák láteří, ale nevzdává se a přebíhá hned naproti k Chatě pod Bukovcem. Bingo. Milý výčepní nás hned zve dál, ať se připojíme na party, kterou rozjeli ubytovaní hosté. Pivo a panáky tečou proudem. Nejdřív pár piv, panáky Tullamorky, pro Přemka gigantická svíčková, další piva, další panáky a… a pak už NIC.

Co se dělo – nedělo, těžko odhadnout. Že to nebylo nic milého, zachycuje jen pár fotek a jedno hrůzné video, hrůznější než snad sám hrůzný stařec…

Indiánské teepee z Japonska

Zpátky ven, napospas přírodním živlům, se dostáváme někdy po jedný ráno. Já nevnímám, zabit panáky. Přemek, ač nemá po detoxu trénink, si ale vede dobře a určuje cestu, kterou jsme si v hospodě naplánovali – chystáme se zakempit kdesi mezi Jizerskými rašeliništi v místě, které nespadá pod Národní přírodní rezervaci. Mám pro tento účel s sebou v batohu přichystané podivuhodné indiánské teepee. Tedy, jedná se pyramidový stan, vyráběný v Japonsku firmou Locus Gear. Je to prostě kus plachty bez podlážky o rozměrech 2,8 metru x 2,8 metru a 1,7 metru do výšky, který se staví na dvou spojených trekových holích. Jde tedy o jednu z nejjednodušších staveb vůbec. Ovšem ne pokud jste právě na alkovandru, nemáte natrénováno a obrátili jste půl láhve mizerný whisky. Můj kamarád je ale v dobré koordinační kondici a i ve tmě a sněhové vánici teepee bleskově staví. Sotva nějak rozdělám karimatku a spacák, padám do spánku a jen nevěřícně zírám, jak nám uprostřed stanu hoří malý ohýnek… Ne, tohle vážně není akce, na kterou jsem chtěl brát věc, co stála v přepočtu z indiánských japonských jenů na koruny, asi devět táců. Ale je pozdě. A vůbec, třeba se mi to jenom zdálo.

sobota 14.12.

Jan Žižka z Brd

Ráno hrůznější večera. Tak by se dalo nazvat probuzení kolem deváté ráno a následné hodinové ležení v bolesti v již bdělém stavu. Nevadí mi, že jsem označen za ubrečence, potřebuju ibalgin, nebo drogy a nebo obojí. Nemám ale ani jedno a tak nezbývá než vstát a podívat se na jakém krásném, odlehlém, místě jsme postavili náš podivuhodný stan.

„Hele, támhle je stan!“ Výkřik prvního turisty, druhého a smích dalších. Aha, tak odlehlé místo to zase není, ale kdo ho měl sakra včera se třema promilema najít? Když vyjdu z teepee koukám, že první rekreační chata je od nás tak 200 metrů… Čert to vem, tady nejsme na vojenských Brdech, kde by lítal šmíráckej dron a fízlové se hojili na dvacetiletých dětěch co si přišli do lesa zakempovat a zasouložit. No, ono se taky o poznání lépe buzerujou a pokutujou dva vyjukaný skoro teenageři, co přišli do lesa za romantikou, než ožralý hrůzný stařec a Jan Žižka ve vlněném brnění.

Proč Jan Žižka? Protože člověk sedící ve stanu naproti mně má na sobě oblečený bizarní oblek z vlny, anorak, jenž připomíná středověký oděv husitských bojovníků. Celá tahle komedie, co stála pět litrů a hodí se hlavně na maškarní retro vandry s old school trampy, váží bratru 2,5 kg. V popisu téhle předražené sešité deky stojí: „nic pro gramaře.“ To jsou poměrně slabá slova. Ne, tohle není ultralight, tohle snad ale není ani ultraheavy. Přemek na moje pochyby ale nedá a tvrdí, že se jedná o nejlepší věc, která se hodí úplně na všechno. Dnes v ní hodlá celý den jít. „A večer v ní rozdělám oheň jako na Brdech, pořádnou fatru!“

Tak to hodně štěstí, odtuším, obleču si klasickou péřovku a jdu sbalit teepee. V noci sněžilo, ale jen lehce, pyramida je odvětrána dvěma otvory na vrcholu i tím, že byla postavena kousek nad zemí, žádná kondenzace se tedy dnešní ráno nekoná a i přes náš večerní, podroušený, stav jsme zůstali pěkně v suchu.

Goráčovka chudých

Jak se na poctivý alkovandr sluší, na další cestu vyrážíme až kolem poledne a máme tak před sebou celé cca. 4 hodiny světla. Přemák si na sobě nechává vlněné brnění, já sundávám péřovku a natahuju větrovku. Tu zase nevěřícně pozoruje můj spolualkoholik. „No co vole, nemám prachy, tohle je goráčovka chudých!“ Goráčovku chudých ani skutečnou goráčovku prý nepotřebuju, mám si pořídit středověký anorak…

Něco na tom možná ale bude. Dnes poměrně hustě sněží a stále je značné vlhko, teplota nechce spadnout níž než dva stupně pod nulou a ke slovu tak posléze musí přijít moje zelené pončo. To vhodně dotváří už tak docela pekelnou image – hrůzný stařec v dlouhém plášti s kapucou a Jan Žižka ve vlněném hábitu (viz foto). To stejné si dost možná myslí i první běžkaři, kteří vyrazili okusit čerstvý sníh a sem tam nás míjejí ve svých pestrobarevných hypermoderních outdoor uniformách. O žádné davy se ale rozhodně nejedná.

My nikam nepospícháme, navzdory tomu, že jsem si na dnešek přezul vhodnější ponožky a jde se mi o dost lépe. Jenže stále žehrám na kocovinu a mám tak opět důvod ke šněčímu tempu. A tak se spíše kocháme krajinou, prvním pořádným sněhem v Čechách a děláme odbočku k rašeliništím, která ale v zimě zase neukazují tolik ze svého jarního a podzimního půvabu.

Vysokohorská přirážka

Směřujeme rozvážnými kroky historických postav ke Smědavě. Kdysi proslulá legendární hospoda, toho času předělaná na odosobněnou moderní jídelnu pro davy víkendových turistů, je dnes zavřená. Jo, málo sněhu, málo běžkařů…kde jsme to už jenom slyšeli?

Naštěstí máme po cestě ještě jedno občerstvení – nesmrtelnou boudu Promenáda. Místo se skromnou nabídkou čajů, piva, panáků, nealka, sušenek, párku v rohlíku a dalších nenáročných pochutin. Z čelní strany otevřené okýnko, z druhé strany pak vchod dovnitř kde je malý prostor se stolem kde se člověk může usušit. Přemlouvám Přemka, ať si sundá anorak a jde taky dovnitř, ale odmítá s tím, že by si svůj oděv hodně těžko oblékal zpátky na sebe. On totiž lehce během vlhké sněhové vánice ztěžkl. I když…je možný, aby oblečení, které váží 2,5 kg, ještě ztěžklo? To je snad už nemožný ty vole.

Dovnitř jdu tedy sám, dávám si několik čajů, párek v rohlíku a svým skuhráním vysomruju na jednom z lyžařů růžový prášek ibalginu. Přemysl do sebe v klidu láme lahváče Krakonoše a horkou čokoládu s irskou whiskey a svoji anabázi zde zakončujeme společným panákem griotky. Nechali jsme zde pěkných pár korun, protože jak hlásá nápis štítku: „Ceny zboží zde určuje zákazník. Platí jak je spokojen. Může zaplatit až po konzumaci.“ To je pěkné a člověk se samozřejmě nechce nechat zahanbit přítomnými německými běžkaři, kteří se zde zastavují v hojném počtu a mávají eurama…takže výsledkem je, že prachama vážně nešetříme. Co by na to ale řekl pan Andrej a EET?! No, asi to stejné co lesní stráž hrůznému starci a Janu Žižkovi v teepee. A asi by se dočkal i stejné odpovědi…

Fatra jako na Brdech

Naše kroky se posunují pomalu jako husitské vojsko obtěžkané výzbrojí. Já mám velký batoh s docela nízkou váhou, Přemek malý batoh plný těžkého vybavení, mezi nímž, jak se posléze dozvím, vyniká třebas pilka, prkýnko, ocelový ešus, několik nožů a nově i jeden lahváč s Krakonošem.

Pod Smědavskou horou se vydáváme na východ po neznačené Pavlově cestě, na které není ani stopa po běžkách a zacházíme do lesa hledat rovinu pro naši pyramidu. Vhodný plac se nachází poměrně daleko od cesty a postavení stanu zabere jen chvilku, dnes mi ruce nesvázala whisky.

Je sotva pět odpoledne a Přemák ožívá. Chce splnit svoji výhrůžku o fatře jako na Brdech. Já sám nejsem příznivec dělání ohně kdekoli, je to příliš pracné, není to dobré pro les a nic mi to ani ve výsledku neříká. Nechci mu ale kazit radost, takže oblékám péřovku a jdu mu pomoct aspoň nanosit něco málo dřeva. Samotné rozhoření ohně za pomoci lihové tablety trvá déle než půl hodinu, ale jak jednou hoří je vyhráno. Jediný problém je, že veškeré dřevo je zmoklé a promrzlé na kost a obaleno námrazou – pro otop lze tak použít pouze menší větve, které než chytnou, se samovolně v ohni vysuší. Přemek tasí svoji příruční pilku made in Japan (Japonsko asi dneska frčí ve všech oborech) a pár větších suchých větví se mu podaří odřezat. I tak jsme ale většinu času závislí na mravenčí práci neustálého ulamovaní drobné zmoklé „sušiny“ a nekonečného přikládání.

Janu Žižkovi z Brd to ale náladu nekazí a ujímá se vaření. Mám zde parádní odlehčený ešus z titanu z Japonska (odkud jinud taky), který se ale nesmí používat na přímém ohni, ale je vhodný hlavně pro lihové vařiče. Ten je zamítnut a vaření na ohni se bude odehrávat na Přemkově těžkém ešusu z oceli. Nejprve voda na čaj s rumem a pak jídlo – kus kus s kuřecí polívkou a Babišovou klobásou. Skvělá směs, která musí chutnat každému.

Já sám úplně nadšen nejsem – jiskry z ohně nejsou to ideální pro moji péřovou bundu a tak musím spíše než sedět na karimatce hlavně postávat a vyhýbat se případným poletujícím žhavým částicím. Navíc mi ze začátku ani nevoní chlast. Hlavně jsem odvykl Jackovi a Božkovskému rumu. Posléze mi ale náladu zvedne půlka Krakonoše a hlavně placatka Ardbegu, která zůstávala až doposavad mimo centrum dění. Poctivá desetiletá skotská whisky se správným poměrem jódu a kouře se přesně hodí k hudební diskotéce pouštěné z obou telefonů, která se rozeznívá Jizerskými stráněmi po osmé hodině večer. Moderní americký folk punk se střídá s prastarým hardcorem a zlatým hřebem večera je pak Záviš se svým posledním populárním albem „Nevytahuj mi ho prosím na veřejnosti.“ (Já dodám: Ani na venerologii.)

Přemek je nadšen z hudby i ze svého obleku, který si, na rozdíl od mé péřovky, jisker nevšímá a nevadí mu ani mokrý sníh. Sice bude sám o sobě vážit už tak dvojnásobek původní váhy…ale je fakt, že kdo by to u ohně na alkovandru řešil.

Malá, soukromá, ohnivá, Brdská party v Jizerkách končí asi hodinu po půlnoci za houstnoucího sněžení. Odebíráme se do teepee a usínáme dobře naladěni. Já s vírou, že další den nepřinese kocovinu dne předešlého.

neděle 15.12.

Nemusí sněžit, stačí, když prší

Můj budík se rozeznívá před devátou, ale z vyhřátého spacáku se mi nechce. Navíc ani není proč, je jasné, že dnes se taky nepředřeme, i když se hned od probuzení cítím fajn a žádný ibalgin ani jiné drogy potřeba nebudou. Přemysl je na tom ale hůře. Dnes jsme si role vyměnili a žehrat na následky radostné alkoholové noci bude on.

Nejdřív zjišťujeme, že v noci sněžilo docela nad plán a náš stan byl od země skoro do čtvrtiny výšky zasněžen. Bez problémů vydržel a sníh odstraníme nadzvednutím plachty zevnitř. Jelikož ale utěsnil spodní odvětrávání, máme na stěnách kondenzaci. Není to nic hrozného, ale trochu brblám, když se o ní otřu v péřovce. Jan Žižka v anoraku se o to opět nezajímá…

Balíme opět jako husité za středověku…i když…kdyby byly husité za středověku 15.12. v Jizerských horách pod Smědavskou horou, nejspíš by teplota byla hluboko pod mínus dvaceti. 15.12. 2019 mě ale pohled na teploměr, pověšený z venku stanu, děsí. A nasírá. Dva nad nulou. Na teepee k ránu dopadal slyšitelný sníh s dešťem, posléze déšť se sněhem a teď, v deset dopoledne, déšť. Déšť, který bubnuje na plachtu stejně, jako bubnuje v létě v kempu někde na Lužnici. Proklínám všechny svatý Petry.

Jan Žižka z Brd z toho má legraci a směje se i Hrůznému starci. Trochu se mu i ulevilo od kocoviny. Já láteřím a vyčkávám. Když déšť ustane, nadšeně zahlásím: „Počasí se konečně umoudřilo.“ Odpovědí je mi Přemkovo pokárání a další sprška od letní Lužnice.

Nakonec se mi podaří vyčíhnout okamžik bez deště a sbalit stan, i tak se ale na závěr rozprší a já musím urychleně měnit péřovku za pončo. To vše pod pobaveným dohledem vlněného brdského trampa.

Teplý potok

Vydáváme se na kluzký sestup do Teplého potoka. Pardon, do Bílého potoka. Ale vzhledem k tomu, že hned při sejití prvních 200 výškových metrů vidíme na krajinu bez sněhu, kterou duje čerstvý teplý vítr, bylo by možná na místě přejmenování. V Bílém potoce není bílé vůbec nic, což mi dosvědčí i Přemák překvapivou rasistickou průpovídkou: „Kamarád kamaráda tady učil na základce. Černý děti v Bílým potoce.“ Zajímalo by mě tedy, příteli, jak tuhle nedělní chvilku xenofobie budeš vysvětlovat svým kamarádkám z Romea či bývalým dívkám na Tindru nebo dokonce svojí současné přítelkyni… (Tak samozřejmě že se nejednalo o xenofobii, ale konstatování faktu. Stejně tak jako každý nemůže být Němec, nemůže být ani každý bílý, nebo černý že áno. Mimochodem ano, již měsíc nejsem OČULem!! – pozn. Přemysl) Seš někdy horší jak hrůzný stařec.

Samotná naše nedělní trasa by byla velice pěkná. Ale déšť, moje negativní pocity z něj a Přemkova kocovina nás dost limitují, takže nakonec mineme památník spadlých letadel s pomníkem pilotů a nijak se nezdržujeme ani u křížů na neznačené stezce u Černé stěny – Richterův, Preisslerův, Schmidt-Gustlův. Ke každému z nich se váže zpravidla tragický příběh. Ty si můžete přečíst i ve zkrácených verzích na mapy.cz. Sám se k nim doufám někdy vrátím v rámci nějakého serióznějšího výletu. Na Pavlově cestě jsme však v místech, kde nevede turistická značka, narazili na jeden kříž s vyobrazením jakéhosi starce, který není značen ani v mapách ani nemá žádný popis události, která by se k němu vztahovala. Ale člověk na něm je mi zatraceně podobný. Jizerky ostatně svým způsobem tak trochu patří hrůzným starcům.

Okolo šesti set metrů již po sněhu není ani památka a zůstává jen nereálnou vzpomínkou, která se nám možná zdála stejně jako ohýnek v teepee, déšť v prosinci v tisíci metrech nad mořem v ČR, fatra na Smědavské hoře nebo Jan Žižka ve vlněném brnění zpívající Záviše.

Přemysl ještě dole stalkuje na netu místní hospody a volá majitelce Restaurace Poledník, aby nám otevřela, že máme chuť na pár piv, než nám pojede vlak. Ochotně mu vyhoví a tři studená piva v Teplém potoce nám přijdou vhod.

Samotný vlak do Prahy obnáší dva přestupy – v Liberci a v Turnově – a celková doba cesty je bezmála čtyři hodiny. Mně to ale nevadí, beru to jako horskou daň, vysokohorskou přirážku. Stejně jako zpoždění 10 minut společnosti Arriva, jenž převzala vlakovou trasu Turnov – Praha od Českých drah. No ani mi nevadí, že to zpoždění bylo nakonec 20 minut. Cestu jsem si zkrátil pár loky Jacka. A ani ten mi nevadil.

Satan vem vlaky i s Jackem, vraťte nám mráz!

Přibližná trasa lenošení na mapě:118 komentářů u „Alkovandr vrací úder: hrůzný stařec, Jan Žižka z Brd a indiánský teepee z Japonska v Jizerkách“

 1. add říká:

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your blog? My website is in the exact same area of
  interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 2. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at
  work so I decided to browse your site on my iphone
  during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!

 3. https://main7.net/baca/
  You’re so interesting! I don’t believe I have read through something like that before. So nice to discover another person with a few original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with a little originality!

 4. finder říká:

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have
  discovered It absolutely useful and it has
  helped me out loads. I hope to give a contribution &
  assist different users like its helped me.
  Great job.

 5. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy
  to put this short article together. I once again find myself spending
  way too much time both reading and leaving comments. But so what,
  it was still worth it!

 6. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article.
  But want to remark on some general things, The
  web site style is ideal, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 7. Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running
  a blog for? you make blogging glance easy. The entire look of your web
  site is great, as smartly as the content material!

 8. Do you have a spam problem on this website; I also am a
  blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice procedures and
  we are looking to trade methods with others, be sure to shoot me an email if interested.

 9. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you
  have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 10. I’ll right away snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink
  or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize in order that I could
  subscribe. Thanks.

 11. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to more added agreeable from you!

  However, how could we communicate?

 12. Hey there! Would you mind if I share your blog with
  my twitter group? There’s a lot of folks that I think would really
  enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 13. discuss říká:

  Have you ever considered about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all.
  However imagine if you added some great pictures or videos to
  give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with images and videos, this site could definitely be one of the very best in its niche.
  Superb blog!

 14. Greetings! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My blog addresses a lot of the same topics
  as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing
  from you! Wonderful blog by the way!

 15. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 16. Hey! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be
  able to correct this problem. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 17. discuss říká:

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good
  effort.

 18. Thanks for the good writeup. It in truth used to
  be a entertainment account it. Look complex to far added agreeable from you!
  By the way, how can we be in contact?

 19. discuss říká:

  Hi there, I want to subscribe for this weblog to
  obtain most recent updates, so where can i do it please help.

 20. This is a topic that’s close to my heart… Best wishes!
  Where are your contact details though?

 21. discuss říká:

  continuously i used to read smaller posts that also
  clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

 22. I have been surfing on-line greater than three hours lately, yet I by no means discovered any interesting article like yours.
  It is pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and
  bloggers made just right content material as you probably did, the internet will likely
  be much more helpful than ever before.

 23. Hi there I am so happy I found your website, I really found you by error, while I was browsing
  on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a
  remarkable post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read it all
  at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read much more, Please do keep up the fantastic work.

 24. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand
  out. Please let me know where you got your design. Cheers

 25. sbobet88 říká:

  This piece of writing will assist the internet viewers for setting up new
  webpage or even a weblog from start to end.

 26. Clark Leski říká:

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my search for something concerning this.|

 27. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 28. Sydney Bolz říká:

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this site is really pleasant.|

 29. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through content from other authors and use something from their web sites. |

 30. Burl Tagg říká:

  Hello very nice blog!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally? I am happy to search out numerous helpful information here within the post, we’d like work out extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .|

 31. Hi there very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds also? I am happy to seek out a lot of helpful information right here in the submit, we need develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 32. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.|

 33. Suzy Buhmann říká:

  Hi there, I log on to your blogs daily. Your writing style is awesome, keep up the good work!|

 34. Hi there, I log on to your new stuff on a regular basis. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!|

 35. WOW just what I was searching for. Came here by searching for meta_keyword|

 36. What’s up mates, its great paragraph concerning teachingand fully defined, keep it up all the time.|

 37. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 38. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!|

 39. Roy Krobath říká:

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your web page.|

 40. Hi, Neat post. There’s an issue together with your website in internet explorer,
  might check this? IE nonetheless is the market leader
  and a good element of other folks will omit your wonderful writing because of this problem.

 41. ceri138 říká:

  Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 42. I just like the helpful information you supply on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at again here regularly.
  I am reasonably certain I will learn lots of new stuff proper right here!
  Good luck for the next!

 43. ceri138 říká:

  My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might
  check things out. I like what I see so now
  i am following you. Look forward to looking over your web page again.

 44. What’s up, I log on to your new stuff on a regular basis.
  Your writing style is awesome, keep up the good work!

 45. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert
  that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll
  be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently
  fast.

 46. you’re in reality a good webmaster. The site loading velocity is incredible.

  It sort of feels that you are doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a great activity
  in this matter!

 47. naturally like your website but you have to check the spelling
  on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the reality then again I’ll certainly come again again.

 48. It’s perfect time to make some plans for the longer term and it is time to
  be happy. I’ve read this publish and if I may I desire to counsel you few attention-grabbing things or suggestions.
  Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.
  I desire to read more issues about it!

 49. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 50. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel
  free to send me an e-mail.

 51. Ceri138.com říká:

  Hi there, I discovered your blog by the use of Google while searching for a comparable topic, your web site got here up, it seems to be great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply turned into alert to your blog through Google,
  and located that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.

  I’ll appreciate in case you continue this in future.

  Many folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 52. Definitely believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the internet the simplest thing to take into accout of.
  I say to you, I certainly get irked even as other folks consider concerns that they just don’t recognize about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out
  the entire thing without having side-effects , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 53. Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s web site link on your page at suitable place and other person will also do same in support of you.

 54. you’re in reality a good webmaster. The
  website loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick.

  Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful process in this topic!

 55. site říká:

  It’s amazing to pay a visit this site and
  reading the views of all mates concerning this paragraph, while I
  am also zealous of getting familiarity.
  site

 56. homepage říká:

  Hmmm it loopks like your site ate my firs comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum itt up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too amm an aspiring blog writer but I’m still new too everything.

  Do you have any recommendations for rookie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.
  homepage

 57. Tawny Forberg říká:

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?|

 58. I’m curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m having some small security issues with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 59. Fred Mclain říká:

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for supplying these details.|

 60. I have been browsing online greater than 3 hours these days, yet I by no means discovered any interesting article like yours. It’s pretty worth sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the net will be much more helpful than ever before.|

 61. web page říká:

  It’s genuinely very complex in this busy life to listen news on Television, so I
  simply use thhe web for that reason, and take the latest information.
  web page

 62. web site říká:

  I think that everyrhing published was actually very reasonable.
  However, what about this?what if you added a little information? I
  mean, I don’t wish to tell you how tto run our website, but suppose you adcded a title to
  possibly get folk’s attention? I mean Alkovandr vrací úder:
  hrůzný stařec, Jan Žižka z Brd a indiánský teepee z Japonska v Jizerkách – Kennedyho svět iss kinda boring.
  You should prek at Yahoo’s front page and watch how
  they create post titles to get people to click. You might
  try adding a video or a related pic or two to get people interested about what you’ve written. Just my opinion,
  it might bring yur website a little bit more interesting.

  web site

 63. site říká:

  Yes! Finally someone writes about bet match.
  site

 64. website říká:

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but
  after readin through some of tthe post I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’mdefinitely glad I found iit and I’ll be book-marking and checking
  back often!
  website

 65. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

  Review my website … binance spot purse

 66. I got this web site from my friend who shared with me concerning this
  website and at the moment this time I am browsing this website
  and reading very informative articles or reviews here.

 67. hatay escort říká:

  At this time I am going to do my breakfast, afterward having
  my breakfast coming yet again to read other news.

 68. jago 88 říká:

  I’m curious to find out what blog system you are using?
  I’m having some small security issues with my latest site and I’d like to find something more safe.

  Do you have any solutions?

  Here is my webpage … jago 88

 69. 404 Not Found říká:

  It’s in fact very complicated in this full of activity life
  to listen news on TV, so I just use internet for that purpose, and obtain the hottest news.

 70. ks quik říká:

  ทางเราจำหน่าย kardinal stick , ks quik ,
  ks kurve ต้องขอบอกได้เลยว่า
  kardinalstealththailand.com เป็นตัวแทนหลักอย่างเป็นทางการในไทย
  ที่ใหญ่ที่สุด และเป็นเจ้าเดียวกับ RELX THAILAND สินค้าทุกแบรนด์ ทุกรุ่น เราได้ทำการคัดสรร บุหรี่ไฟฟ้า ที่เป็นหนึ่งในนวัตกรรม
  ช่วยเลิกบุหรี่ ที่มีประสิทธิดีเยี่ยม และช่วยได้จริง มาให้ลูกค้าได้เลือกใช้ โดยสินค้าทุกชิ้นของเรา สั่งตรงจากโรงงาน

 71. romantik69 říká:

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read content from other authors and use something from their websites.

 72. slot gacor říká:

  I do accept as true with all the ideas you have presented in your post.
  They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very short for newbies.
  May you please extend them a little from subsequent
  time? Thank you for the post.

 73. Hello there! I just wish to offer you a huge thumbs up for your great info you have got here on this post. I will be returning to your website for more soon.

 74. Türk Türbanlı Pornası Pornosu. Son sınıfım deyince şaşırdı.
  Yüzümü döndüm Mustafa hala sessizce oturuyor, taşaklarına dek
  içime girmiş, abla gel oturalım dedi, haydi şimdi götümden sik beni dedim,
  babam 54 yaşında, karıma Arzuyu ayarla, otuzbir çekerken onu hayal
  ediyordum. Gırtlaklanan bir hayvan türk türbanlı.

 75. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by
  him as no one else know such detailed about my problem. You are incredible!
  Thanks!

 76. 18:21. Massive scones mom fornicates stepson sex tube.
  05:00. Vintage mommy and compeer’s daughter The plan works as long as this cutie thinks it is her.
  11:21. Vintage striptease my.

 77. escort bayan říká:

  Having read this I thought it was rather enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself spending a lot of time both
  reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 78. idn poker88 říká:

  My spouse and I stumbled over here from a different page and
  thought I should check things out. I like what
  I see so now i am following you. Look forward to
  going over your web page again.

 79. kardinal říká:

  ทางเราจำหน่าย kardinal stick , ks quik , ks kurve ต้องขอบอกได้เลยว่า
  kschill.com เป็นตัวแทนหลักอย่างเป็นทางการในไทย
  ที่ใหญ่ที่สุด และเป็นเจ้าเดียวกับ RELX THAILAND
  สินค้าทุกแบรนด์ ทุกรุ่น เราได้ทำการคัดสรร บุหรี่ไฟฟ้า ที่เป็นหนึ่งในนวัตกรรม ช่วยเลิกบุหรี่ ที่มีประสิทธิดีเยี่ยม และช่วยได้จริง มาให้ลูกค้าได้เลือกใช้ โดยสินค้าทุกชิ้นของเรา สั่งตรงจากโรงงาน

 80. Greetings! I’ve been reading your website for Alkovandr vrací úder: hrůzný
  stařec, Jan Žižka z Brd a indiánský teepee z Japonska v Jizerkách
  – Kennedyho svět a long time now and finally got the Alkovandr vrací úder: hrůzný stařec, Jan Žižka z Brd a indiánský teepee z
  Japonska v Jizerkách – Kennedyho svět bravery to go ahead and give you a shout out from Alkovandr vrací úder: hrůzný stařec, Jan Žižka z Brd
  a indiánský teepee z Japonska v Jizerkách – Kennedyho svět New Caney Texas!
  Just wanted to say keep up the excellent Alkovandr vrací
  úder: hrůzný stařec, Jan Žižka z Brd
  a indiánský teepee z Japonska v Jizerkách –
  Kennedyho svět job!
  https://www.profitablegatetocontent.com/vzar8vic?key=14cbfbc1434e225846a1aadc3c04ccd6

 81. sbo bet říká:

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.

  You’re incredible! Thanks!

 82. vivoslot říká:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger
  if you aren’t already 😉 Cheers!

 83. antika eşya říká:

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *