Vandry v ČR

Až nás bude drtit Talisker


Český les. To je pojem, ve střední Evropě a především pak v naší vlasti, sám o sobě. V českém lese se však obvykle vyskytuje velké množství Čechů i jiných lidí a vysoká zalidněnost kazí samotářům a asociálům život. Ale je český les a Český les. Druhý jmenovaný nechává na zalidněnost ČR zapomenout a to dokonce i v krutých červnových vedrech, a o víkendu k tomu. Pohraniční pásmo, které se táhne v délce bezmála osmdesáti kilometrů podél hranice s Německem, připomíná zemi nikoho – no man’s land. Její území protínají bývalé armádní stezky z doby hlubokého komunismu a nad vrcholy hor, a zchátralých radarů, se vznáší hrůzu nahánějící démon ze skotských vřesovišť – Talisker. Běda tomu kdo se s ním setká a padne mu do spárů. Za jeho vyvolání můžu – jak jinak – já osobně…

pátek 15.6.

natezko.cz

Tento víkendový vandr byl naplánován opět ve dvou. Já a král ubrečenců Přemek, oba vybaveni nezbytnou lahví od whisky. Zatímco král ubrečenců zvolil levnou Bowmore (to, že tahle skvělá singlmaltka stojí jen 800,- z ní ještě nedělá žádnou plívu! – pozn. Přemysl), s rašelinovou příchutí a kouřovým ocasem, u mě dostala přednost vyšší skotská kvalita jménem Talisker – podobné, ale ostřejší chuti. Zatímco Přemkův batoh o objemu 35 litrů se váhově vešel pod sedm kilo, moje skromná pětasedmdesátilitrová krosnička byla vybavena pěkně natěžko. Nesmyslně objemný spacák Prima z dutého vlákna, bunda vhodná spíše do Skandinávie než do letních Čech, pončo, které se v zemi, kde prší jednou ročně, nikdy nepoužije, obří čelovka a další kupa nesmyslů, které samozřejmě během celého víkendu ani neopustí batoh. Pouze zaručí, že se člověk pořádně pronese a je vděčným terčem nevěřícných pohledů mladých horských závodníků, kteří počítají každý gram. Brzy o tom nejspíš budou založeny nové webové stránky, doména natezko.cz je totiž kupodivu volná (už, ne vole, teď jsem si jí regnul – pozn. Přemysl).

Těžký ale nebude jen můj batoh, obsah alkoholu v lahvích, počet kilometrů, ale těžký bude už samotný úvod.

Oldschool stalking

Vlak do Chebu startuje těsně po půl třetí odpoledne a už na nástupišti si Přemysl vyhlídne sličnou mladou dívku s tím, že se s ní pokusí seznámit v kupé a nabídnout jí lok svojí rašelinové whisky. Tento postup, v době tinderu, online seznamek a sociálních sítí, označuje termínem oldschool stalking, prostě šmírování jako za starých časů, prý se tak lidé kdysi, v době kamenné, seznamovali.

Rezignovaně otvírám plechovkovou Plzeň, zakoupenou v trafice na nádraží, a přemýšlím, zda bych si na vandry neměl vybrat jiného společníka. Třebas nikoho. O chvíli později už ale sedíme v kupé s onou dívkou a posléze k nám přistoupí ještě skupinka cyklistů v důchodovém věku. Láhev Bowmore začíná ihned kolovat a pár loků si překvapivě dá i stalkované děvče, které ještě netuší, že bylo stalkované. Holka je to pěkná, ale vždy u těchto přepálené krásných typů žen trpím neblahým pocitem, že tam kde Bůh velkoryse přidal na kráse exteriéru, musel zákonitě ubrat v interiéru hlavy. Jenže…tento pocit se tentokrát vůbec nepotvrzuje. Ba úplně naopak, slečna vystudovala filozofickou fakultu, a i když to bývá často kritizovaná škola, je velice sympatická se širokým přehledem a dá se s ní úplně suprově bavit. Čumím jako blázen a v duchu proklínám pár životních škod. Škoda, že začínám být už pěkně nalitej, škoda že je každá sympatická holka sto let zadaná, škoda, že vypadám jako skřet z Mordoru, škoda, že nemám víc svalů, škoda, že nejsem víc namachrovanej (aspoň jako Přemák), škoda, že jsem nesmělej zoufalec, škoda že nemám prachy a škoda, že žiju… Hovor se volně stáčí k mému oblíbenému filmu Fight Club, který patří i mezi její oblíbené… škoda, že kurva nevypadám jako Brad Pitt… Přemysl z toho má akorát tak srandu a mé nářky později komentuje sdělením, že mi na tento vandr předává žezlo krále ubrečenců. Tento víkend budu mít tu čest být sebelítostivým chudákem žehrajícím na nešťastné lásky a nepřízeň osudu. Nemůžu se dočkat.

Úmrtí ve vlaku

Zatímco hovor plyne, a Bowmore teče, vlak nejede. Zpoždění nakonec nabíráme pouhých deset minut, přichází průvodčí a s úsměvem nám sděluje, že se někomu udělalo špatně a došlo k úmrtí ve vlaku. Naštěstí dle regulí českých drah připadá na jedno úmrtí deset minut, aby mrtví zbytečně nenarušovali jízdní řády. Celé kupé, včetně cyklistů v důchodu, se tomu směje. Jo, i čas na smrt je striktně vymezen časovým limitem a já doufám, že i moje smrt jednou někoho dokáže pobavit.

Až tě bude drtit Talisker…

Do Chebu přijíždíme na čas, zpoždění z úmrtí se strojvedoucímu podařilo smazat, a jelikož alkovandr se nesmí flákat, vyrážíme ihned do hospody. A to navzdory tomu, že Přemyslova Bowmore whisky už z poloviny zeje prázdnotou. Naše vystalkovaná spolucestující je ochotna jít s námi na jedno pivo. Whisky, a pivo, mi stoupá do hlavy, a jelikož si v tomto stavu připadám jako již zmíněný Brad Pitt v roli Tylera Durdena, porušuji svoje nekuřáctví z posledních měsíců a kupuji si tabák, protože každej správnej drsňák přeci hulí cigára. Objednáváme pivo, druhý, a roztáčí se panáky zelený na připomenutí zašlých slavných časů mládí, kdy jsem ji pil po cisternách a o whisky neměl ještě ani zdání.

Přemek zase dává průchod svojí vlezlosti a somruje před odchodem na slečně telefonní číslo. Po whisky jaksi zapomněl, že každá sympatická holka je sto let zadaná. I tak telefon, napsaný po staru na kus papíru, dostane a já se stydím…

Loučíme se a rozcházíme. Na doporučení od naší nové kamarádky se před startem výletu stavíme na chebské národní jídlo – kebab. Alkohlad se totiž poprvé, a nikoli naposled, hlásí důrazně ke slovu. Naše vratké kroky se začínají potácet na jih po červené turistické značce. Pod tlakem mixu piva, zelený a Bowmore začínám fňukat, že se už cítím dost použitě a to vandr ani pořádně nezačal. Přemák mě odbývá slovy: „To nic není, počkej, až tě bude drtit Talisker.“

Z toho mám legraci. Co by mi moje luxusní whisky za litr, a v dárkovém balení, asi tak mohla udělat. Na pauze uskutečněné stylově u popelnic ji také hned vybaluji a ochutnáváme.  No – musím uznat, že na tvrdou chuť skotských vřesovišť zvyklý nejsem. A není na ni zvyklý ani Přemysl. Ale oba bojujeme s tím, že zkušené české alkoholiky nemůže nějaký Skot jen tak zastrašit. Ten Skot má, pravda, skoro 45 % alkoholu a řeže do krku jako ostře nabroušený nůž. K tomu s člověkem klátí, podkopává nohy a ještě mi snad přidává k mojí natěžko pojaté krosně další gramy, spíš kila, navíc.

Následující pauza je až ve vesničce Hrozňatov – Hostinec pod Hradem. Zde už se ale kolem deváté zavírá a tak stihneme jen jedno pivo. Je mi to jedno, nepamatuji si ho, nepamatuji si nic, drtí mě Talisker… Následných sedm kilometrů lesem, než uděláme ležení, přikrývá skotská mlha nevědomosti a já mám pocit, že i ve snech brouzdám po ostrovních pláních s přízrakem rašeliny a kouře v zádech.

sobota 16.6.

No man’s land

Těžký balvan Taliskeru ze sebe odvaluji po deváté ráno. I přes to, že jsme ve výšce skoro 700 metrů nad mořem, a budeme se v ní pohybovat po většinu výletu, stoupá teplota rychle k dvaceti stupňům.

Vaříme čaj s koňskou dávkou cukru, sbíráme svoje podrcená těla, nasazujeme lehký a těžký batoh a začínáme dnešní dlouhý, třicetikilometrový pochod po příhraniční oblasti. Na úvod potkáváme skupinku cyklistů, je přeci sobota, rtuť teploměru atakuje už pětadvacet stupňů, slunce pálí a my jdeme po hlavní široké a zpevněné hřebenové cestě. Budou davy. Kdo by ale tušil, že tato dopolední skupina na kolech jsou jediní lidé, které dnes na cestě potkáme. S každou další hodinou se divím, víc a víc, klidu a turistické neposkvrněnosti zdejší přírody. Na netu posléze dohledávám, že tato oblast bývá označována jako „místo bez atrakcí“. Zdejší zalidněnost je odhadována na přibližně 50 obyvatel na kilometr čtvereční (v ČR je jinak průměrná zalidněnost 134 obyvatel na kilometr čtvereční). Nejsou památky, nejsou hospody, nejsou penzióny, nejsou vesnice, nejsou lidé. Připadám si jako na o něco výše položené Šumavě, kde někdo vyzmizíkoval všechno.

Cesty jsou často lemovány zbytky plotů a ostnatým drátem, vesnice byly vysídleny a vymazány po roce 1948 a dnes zde po nich není ani památky. Když si ale člověk přihne Bowmore nebo Taliskeru může ve stavu fata morgany zahlédnout sem tam unikajícího emigranta s pohraničním komandem v zádech.

Lesy se táhnou do širokých prostor na všechny světové strany a mně je jasné, že zde určitě nejsem naposledy. Sem se budu vracet velice často a v plánu mám projít i rozlehlejší část tohoto území na německé, západní straně, která nese název Oberpfälzer Wald.

Dnes nás na cestě čeká jediná významnější „atrakce“ a to sice rozhledna umístěná na vrcholu Dyleň ve výšce 940 metrů nad mořem. Druhý nejvyšší vrchol Českého lesa. Tedy rozhledna – jedná se o strážní a také odposlouchávací věž vystavěnou v sedmdesátých letech minulého století, jejímž účelem bylo sledovat tehdejší západní Německo. O tom dodnes svědčí rádiový satelit namířený směrem na západ a dvojitá hradba z ostnatého drátu. Po sametové revoluci ztratila tato radarová stanice na významu a přešla do soukromého vlastnictví. Veřejnosti byla od té doby zpřístupněna pouze jednou a stále si zachovává genius loci z dob dávno minulých, což podtrhují výstražné cedule Zákaz vstupu a Objekt střežen psy (i když jsme žádné neviděli ani neslyšeli).

Heavy drinker

Při výstupu na Dyleň jsme na relativně krátkém úseku překonali převýšení okolo 300 metrů, to se společně s neustále stoupající teplotou, a tíhou batohu, podepsalo negativně na mé náladě. A tak si ji musím lehce vylepšit. Naše whisky láhve opět přicházejí ke slovu a důrazně nám připomínají, že jsme sem nepřišli za nějakými kulturními atrakcemi nebo snad dokonce obdivovat nedotčenou přírodu, ale že naším hlavním úkolem je pít Talisker a naplnit poslání alkovandru. Talisker nás drtí. Postupně si zvykáme na jeho chuť, i když to má za následek skutečnost, že Přemysl upadá do stavu, pro který mají anglicky mluvící národy výraz heavy drinker. Česky těžký piják či, chcete-li, těžký pijan. Talisker mého společníka posléze nemilosrdně sráží doprostřed cesty na záda a uštědřuje mu svojí specifickou chutí několik těžkých direktů (toto jest těžká dramatizaceJ – pozn. Přemysl). Mě na další zastávce zase chvíli koulí po stráni a způsobuje typický alkoholový hlad.

U některých věcí po cestě si tak nejsem jistý, zda se opravdu staly. Jdeme vylidněnou pustinou a najednou se před námi objeví auto. Už máme strach, že bychom zde snad mohli potkat nějaký zamilovaný pár na romantickém výletu. Ale kdepak. Je to jen opuštěný, beznadějně vyhlížející vrak, u kterého mi není jasné, jak se sem mohl dostat a proč ho nikdo neodklidí. Ale – nezdá se mi to jenom a nepodsouvá mi tuto vidinu Talisker? Pro jistotu ho tedy vyfotím, a jaká je skutečnost, zjistím až doma. Přemek je z auta pochopitelně nadšen a hlásí, že má konečně pořádnou káru, ve které bude vozit holky. Je to každopádně pěkný žihadlo, kočky se jen pohrnou.

Je stále znát, že můj přítel se doposavad nevzpamatoval ze svých sto let starých kopaček od své dávné lásky. Jedním z důvodů – velice pádných důvodů – jejich udělení bylo, že ve svém pokročilém věku stále nevlastní auto. No, až tvoje vyvolená uvidí, že jsi konečně dostal rozum, třebas svoje rozhodnutí přehodnotí.

Pán prstýnků

S jasnou oblohou nad hlavou, s rozzářeným sluncem nad odpoledním lesem a se zraky zamlženými skotskou mlhou, vcházíme do vísky Broumov. Nejdříve nás vítá Kabaret Gabrielle alias vysídlený bývalý bordel a po té míjíme ceduli s reklamou na Casino, relikvii v podobě telefonní budky a nakonec zakotvíme v půl osmé podvečer v podniku Stará hospoda. Jsme zde sami. Logicky, je přeci sobota, léto a blíží se osmá večerní. Majitelka postaršího věku jen bázlivě vykoukne ven a nesmírně se diví, že bychom si chtěli dát pivo, jídlo a utratit tady pěkný balík peněz. Za půl hodiny totiž zavírá a odchází na oslavu narozenin… Nakonec ji na dva velice pitelné Chodovary přemluvíme a dokonce dostanu i vepřový steak. Sláva, alkoholový hlad je zažehnán. Žízeň a povinnosti alkovandru ale ještě zažehnány ani splněny nejsou.

Vracíme se tedy zpět vesnicí a vyzkoušíme restauraci vedle místní památky – Svatovítského zámku. Ten je tajemný jak Český les, postaven byl v první polovině osmnáctého století a přes několik majitelů, pozdější znárodnění, postupné chátrání se nakonec dostal do soukromého vlastnictví a prodělal rozsáhlou rekonstrukci. Vedle něj stojí Restaurant Svatovítský zámek, respektive restaurant a penzion v jednom. Z venku vypadá zdánlivě prázdně a zevnitř je opravdu prázdný.

Při vstupu nás vítá jen fenka rhodeského ridgebacka Korálka a velice milá majitelka. Ochotně nám čepuje Gambrinus Excellent i přes to, že je též poněkud překvapena co tady pohledáváme. Následně nám míní pustit televizi a očekává, že budeme chtít NOVU. Přemysl vyděšeně zakvílí. Slečna se dost diví a komentuje to větou. „Vy jste asi z nějakýho velkýho města, všichni jinak chtějí NOVU. Dnes navíc dávají Pána prstýnků. “ Přiznáváme tedy, že jsme arogantní čůráci z Prahy. Já to tedy přiznávám dost nerad, obvykle si vymýšlím různá fejková bydliště. Ale dnes to evidentně nevadí. Chvíli sledujeme Pána prstýnků (takto roztomile označuje slečna tuto pohádku) a mně jako vždy film děsí. Nejsem bohužel natolik odolný jako malé děti, které bez problémů snášejí stínaní hlav trpaslíku, probodávání skřetů, nájezdy černých jezdců, mučení Gluma, pálení stromů a další ukrutnosti, kterými se to ve Středozemi jen hemží. Přemek je v pohodě a osvětluje mi, že vzhledem k tomu, že film je určen především dětem, probíhá veškeré zabíjení bez krve. To doplní poznámkou: „Zabíjení bez krve není zabíjení.“ Tato hláška by měla být v budoucnu uvedena ve wikicitátech…

Raději odvracím zrak a jdu se bavit s majitelkou.

Tady míváme plno

Přemek chce nabídnout slečně k ochutnání naši whisky, to ji ale akorát vyděsí. Následně vychází najevo, že žádné chlastání nepřichází v úvahu neb fenka Korálka pečuje v podkroví penziónu o 13 (!) štěňat a každá žena má pochopitelně pocit, že tedy potřebuje nonstop dozor a asistenci. A tak se začínám bavit o psech a Přemek trpí. Vzhledem k tomu, že jeho oborem jsou hypermoderní počítačové technologie, a v kynologii plave, cítí se odstrčen. Aspoň si pro jednou vyzkouší jaké to je být věčně na druhé koleji, věčně odstrčený, věčně druhý, věčně poslední…před obličejem mu mávám žezlem krále ubrečenců.

Po pár pivech se přiblíží desátá večerní a restaurace zavírá. Vyjma nás přišli nakonec na večeři ještě dva Němečtí turisté, kteří zde jsou ubytováni. Majitelka nás sice přesvědčuje, že třebas v zimě mají často plno, jídlo objednávají na rezervaci a dveře se zde netrhnou, ale mně se to stále nějak nezdá. Když se ptám na zimu a na běžkařskou sezónu vypadá to, že běžkaře zde nikdy neviděli a ani pořádně neví, co jsou zač. No, na Šumavě byste koukali. Nakonec z hovoru vyplyne, že velkou část klientely tvoří myslivci. Tak to už chápu. Cestou jsme totiž viděli nadstandardní množství posedů, a jelikož Svatovítský zámek je x desítek kilometrů na sever či na jih jediným kloudným podnikem v těchto končinách, kam jinam by také myslivci chodili.

Jestli někdo někdy zabloudíte do země nikoho a půjdete nekonečnými lány lesa, po širokých vojenských cestách, pustinou uprostřed přelidněné Evropy a uvidíte odbočku na Broumov, vzpomeňte si na tento report a stavte se u Svatovítského zámku utratit pořádný prachy za pití, jídlo, ubytování…za cokoli. Pokud vám to připadá jako reklama, pak vězte, že to je reklama. Tak příjemné prostředí a majitelka se nepotkává každý den. Já tak určitě učiním, jen co zima padne nad hvozdy.

Do dna

Vracíme se zpět na naši hlavní trasu, abychom splnili dnešní třicetikilometrový plán. Posledních pět kilometrů si znovu dopřáváme skotský dopink, Bowmore střídá Talisker. Přemysl se holedbá, že je nejlepší navigátor na světě a odmítá používat moji GPS. Vytahuje tedy z batohu jakýsi podivný kus papíru a zvláštní přístroj s ručičkou, která se točí do všech světových stran. Mapa a kompas? Neznám. Zda jsme opravdu došli proto, že Přemák dokázal najít cestu dle této metody starých kromaňonců či jeho jisté kroky vedl sám Talisker, se už nikdy nedozvíme.

Bivak si opět nepamatuji. Ještě než ulehnu ke spánku obrátím dva plecháčky whisky a cítím se jakoby mi na hlavu stoupl pěkně tlustý Skot. Snažit se postavit nemá cenu, tíhu alkovandru musí člověk přijímat i v leže.

neděle 17.6.

Flashback:Evoluční okénko

Nedělní ráno začíná hádkou ohledně úspěšnosti (neúspěšnosti) u žen což by na nezávislého pozorovatele muselo působit dost komicky – dva ožralý zoufalci s kocovinou se přou uprosřed Českého lesa o to kdo z nich je menší zoufalec. Ale když už mám pro tento vandr půjčené ono magické žezlo krále ubrečenců, tak ho musím také použít. Přemysl si stěžuje na to, jak se musí snažit sbalit každou holku, jak to je pro něj náročný bla bla bla… Ve skutečnosti nemůže sbalit akorát svoji bývalou lásku, tedy jeden neúspěch na tisíc úspěchů. Dochází mi trpělivost. Zatímco můj kamarád už ani nespočítá, kolik měl v životě zářezů a najít nějakou jeho kamarádku, se kterou by nespal, je takřka nemožné, já se v životě lopotil s výsledky naprosto neodpovídajícími množství vynaložené energie. Přemysl je se svojí dominantní povahou, výškou a celkovou atraktivitou snem skoro každé holky (ale hovno – pozn. Přemysl), kdežto já připomínám spíše noční můru. Tedy nepřipomínám, překonávám. Škoda, že si nemůžeme na chvíli vyměnit životy, rychle by tě, kamaráde, tvoje fňukání přešlo. Abych svému brečení dodal váhu, vytahuji z klobouku jeden ze svých běžných životních zážitků.

Stalo se to kdysi léta páně okolo 2003 nebo 2004 kdesi na alkopunkovém festivalu, reálie nejsou však důležité. Tenkrát jsem potkal jednu dívku, kterou jsem znal již z dřívějších akcí od vidění, a moc se mi líbila. To tak někdy bývá, že se skřet zamiluje do princezny. Moje vyvolená princezna ale ani tak princezna nebyla. Byla to prostě normální holka, kterou přitahují hezcí, silní chlapi, kteří jsou ve společenské hierarchii vysoce postaveni. Holky z fitka přitahujou ty největší nabušenci, holky z nadnárodní korporace ten nejmocnější šéf, holky z lezeckého oddílu ten nejlepší lezec… Zkrátka tento svět paří vítězům, nikoli skřetům.

A na koncertech přitahují holky členové kapel, optimálně frontmani. I snažila se moje vyvolená princezna houževnatě balit zpěváka z tehdejší slavné alkopunkové legendy E!E. On měl taky zájem a vše bylo na dobré cestě, už i k líbání se schylovalo a pohlavní styk visel ve vzduchu… Jenže…jenže ne vždy dopadne vše tak jak by mělo, a jak by si paní Evoluce přála. Někdy si i Bůh musí zdřímnout a chvíli se nedívá. A to se potom dějí věci. Stalo se to, že si nezdřímnul jenom Bůh a paní Evoluce, zdřímnul si i zpěvák z E!E, na stole, zmožen Božkovem. Spí paní Evoluce, spí Bůh, spí i zpěvák z E!E, spí i pár dalších členů kapel, spí i dost mých atraktivních přátel ale skřet…skřet ten nikdy nespí. A jelikož Božkov byl usídlen i v mojí princezně, nakonec jsme spolu skončili ve stanu a strávili noc plnou opilého i vášnivého milování.

Bohužel, po každé noci přichází ráno. Ráno musí přijít i po noci plné milování. Ráno a také vystřízlivění. Paní Evoluce se probudila, Bůh se probudil a moje princezna vystřízlivěla. Na její vyděšený výraz, když se okolo poledne probrala, ve skřetím objetí, nikdy nezapomenu. Na moji nesmělou otázku „Láska se mezi námi asi konat nebude“ odpověděla jen vykulenýma očima. Sebral jsem se a šel raději lovit elfy…

Zklamání bylo velké, ale pochopitelné. I přes to, že máme dnes antikoncepci, která množení skřetů zdárně brzdí, i tak je v podvědomí každé ženy zakódováno, že pářit se s podmuži mého typu není z evolučního hlediska žádoucí. Že je to, lépe řečeno, pořádnej průser. Podobná situace se mi v životě přihodila několikrát a tak jsem pro ni vymyslel název evoluční přešlap. Jedna moje kamarádka ho pak upravila na evoluční okénko. Já to vidím spíš na pořádný okno, vikýř, díru v baráku, jak po zásahu protitankovou střelou…

Bůh ti čůráka nevykouří

No a přesně tuhle ubrečenou historku jsem Přemyslovi omlátil o hlavu. Tohle je totiž něco co vy, kteří jste dominantní, tvrdý, správný, ve všem nejlepší chlapi vůbec neznáte. Přemáka to ale evidentně nepřesvědčilo. A tak ještě přitvrzuji. A jako příklad vytahuji ortodoxně věřící katolíky v celoživotním celibátu. Jaké to má občas následky je asi všem jasné. Vysvětluji proto , že samota, absence lidského doteku, a život bez ženy, člověka nutně uvrhne do deprese a leckdy i dožene k zoufalým činům. Přemek na to zahlásí: „Ale vždyť mají Boha!“ A já nelítostně kontruji: „Bůh ti čůráka nevykouří!“

A konec debaty. Půjdu do pekla. Vysvětlit nevysvětlitelné, Óm nadsamci králi ubrečenců, nelze. Dobrečím, uvařím polívku, loknu Taliskeru. Opona divadelní scénky spadla a můžeme se vrátit na vandr.

Branka

Jsme v časovém skluzu, protože poslední vlak z Tachova, kterým stihneme navazující spoj do Prahy, odjíždí v půl sedmé večer. A teď už je jedenáct dopoledne. Původní trasu dnešní cesty budeme muset lehce poupravit a zkrátit na dvacet kilometrů. Už jenom proto, že Přemysl se chce vykoupat v nedalekém Hvozdním rybníku. Ten se ukazuje být rájem německých rybářů, ale místo, kde lze na chvíli skočit do vody, se nám daří najít.

Po krátké pauze scházíme do další zapomenuté vísky Branka. Bývalá dřevařská osada na horním toku Mže, zmiňovaná poprvé už okolo roku 1663, vypadá dnes vylidněně a pár domů zde slouží asi již jen k rekreaci. Hledáme – jak jinak – hospodu, ale nacházíme jen torzo dávno zaniklé restaurace.

Na zastávce autobusu, ze které žádný autobus nejede, je na nástěnce vyvěšena nabídka práce – operátor výroby ve firmě Adis Tachov, třísměnný provoz, zpracování plastů, 17 – 19 000 hrubého, zní to jako vzrušující zábava. Začínám o tom přemýšlet, pět dní zpracovávat plasty, dva dny chodit po lese. Pro chudáka s mými neschopnostmi to nezní úplně zle. IT podnikatel Přemysl jen pohrdlivě odfrkne…

U Soudku

Čeká nás více než deset kilometrů po silnici do Tachova, dalo by se to obejít, jenže v tom případě by mi ujel vlak a musel bych strávit noc v nádražce a v pondělí bych dorazil do práce okolo desáté dopoledne. Což není úplně optimální vzhledem k tomu, že makám od půl sedmý. To by mi kolegové zpracovávající plasty asi moc nepoděkovali.

Monotónní cesta s minimem projíždějících aut je naštěstí narušena zastávkou ve vesničce Svobodka. Z ničeho nic se před námi vynořila hospoda U Soudku sloužící i jako penzion. Zahrádka před restaurací, vymazlený interiér, moderní zpracování, mladá obsluha…tady mají velké ambice. Rychlé dva Chodovary a zvěřinová paštika, pak už nás tlačí čas, rád bych stihnul ještě vyhlášenou nádražku v Tachově.

Tommy Lee Jones

Přes Světce, podél Mže, na které dovádějí do bíla zbarvené kachny, přicházíme do centra Tachova a stoupáme k nádraží. Cestou míjíme roztodivné místní postavičky, několik hypermarketů a plakát s upoutávkou na hardcore koncert v podniku U Vodníka. Bratru za 90 korun českých. Sem pražské ceny ještě nedorazili.

Přemek byl v Tachově několik týdnů zpátky, když šel přes jižnější část Českého lesa a místní nádražku si zamiloval. Je proto natěšen až mi ji ukáže. Jenže život přináší někdy hořká zklamání. Tedy ne někdy, ale často. A nebo pořád. Asi dle toho jak je kdo sluníčkovej. A já jsem zakaboněnej jako mračna nad Středozemí. Je neděle a to je jediný den kdy má nádražka zavřeno. Útěchou nám může být alespoň to, že je otevřeno okénko s párkem v rohlíku a obsluha si Přemka pamatuje. Dostáváme tedy dvě protekční točená piva a posadíme se s nimi ke stolu venku, kde se nachází jakási imitace zahrádky. Na místě se dávám do řeči s místním štamgastem, který svou vizáží neuvěřitelně připomíná amerického herce – vypadá úplně stejně jako Tommy Lee Jones. Jen čekám, kdy vytáhne dvojitou brokovnici a pokropí nás dávkou olova, kdybychom ho snad něčím nasrali. Jsem velice slušný.

Tommy je už v důchodu, je mu 65 let, a život v Tachově si náramně pochvaluje, jednoprocentní nezaměstnanost, pracovní příležitosti, krásná příroda…no, ne úplně se vším bych souhlasil, vzhledem k tomu co jsem viděl cestou k nádraží, i vzhledem k tomu jaké svérázné existence během našeho rozhovoru se sem tam mihnou kolem nádražky. Nu, ale kdo by se odvážil Tommymu odporovat.

Chvíli si mě zádumčivě prohlíží a nakonec konstatuje, že už mi k důchodu taky moc let nezbývá: „Ty budeš tak o patnáct let mladší než já, hádám.“, zahlásí svým zastřeným hlasem. Upadám do deprese. Nejen že mám v ruce žezlo krále ubrečenců, ale ještě k tomu vypadám o jedenáct let starší. O další důvod víc proč mě holky nechtějí. Z černých myšlenek mě vysvobodí až příjezd vlaku.

Loučíme se s Tommym a opouštíme zemi nikoho, lesy které snad ani nikomu nepatří, území kde jsem se cítil svobodně jako málokde, jenž i přes široké zpevněné cesty připomíná původní český les a dobu kdy 90 % Čech zabíral právě tento druh porostu, dobu kdy neexistovaly milióny předpisů a regulí. Prostor kde se dá bez problémů tábořit a přitom se nemuset schovávat před Lesní stráží ani kličkovat mezi davy hipsterských turistů. Tady jsem se cítil ve větší symbióze s přírodou než doposavad kdekoli jinde u nás. Zásluhu na tom má samozřejmě absence zjevných stop civilizace a nízká hustota osídlení i návštěvníků (ale hlavně whisky! – pozn. Př.). Kouzlo Pána prstýnků přenesené do obyčejné malé země v krásném srdci střední Evropy.

Jägermeister kontra Talisker

Vlak rychle ujíždí a budova nádražky se mi vzdaluje z obzoru překrytého hradbou Tachovských paneláků. Přestupujeme v Plané u Mariánských lázní a přisedáme do kupé ke čtyřem lidem – dvě holky a dva kluci – kteří uvnitř mastí mariáš. Na rukávech mají jména a závodní čísla. Děvčata jsem nejdříve chybně tipnul na účastnice nějakého běžeckého závodu, což vyvolalo pobavený smích.

Máme před sebou více jak dvě hodiny cesty takže je čas na seznámení a osvětlení toho jakému sportu se skutečně věnují. Vracejí se z Německa, z turnaje ve hře mölkky. Jasně, úplně běžná věc. Sice to zná každý, ale kdybyste snad náhodou nevěděli – hra vznikla v devadesátých letech ve finském městě Lahti a kombinuje to nejlepší z kuželek a pétanque. Dynamicky se rozvíjející sportovní odvětví, které si získává stále více hráčů a začíná zastiňovat zvláště původní pétanque. Ale to snad všichni víme, google jsem samozřejmě nepoužil.

Čtveřice našich spolucestujících se věnuje mariáši a také Jägermeisteru, kterého si zvláště děvčata ráda mocně přihnou. To je něco pro Přemysla. Hned vytahuje zbyteček svojí Bowmore a rozjíždí se ochutnávka a oblíbený souboj lahví. Chvíli to jen zpovzdálí sleduji a nakonec se do celého souboje lehkých vah vložím se svým Taliskerem. Talisker nás všechny drtí. Výstup na Smíchově, cestu domů a pondělní pobyt v práci – to nejsou události, které by si našli své místo v mých paměťových blocích.

V mém nitru se napevno zabydlel Talisker. Desetiletý démon se mi navždy bude připomínat chutí rašeliny, kouře, starého dubového dřeva, pepře a pachem skotských vřesovišť.

Talisker drží vlajku alkovandrů vysoko ve vzduchu.

Přibližná trasa alkovandru na mapě:2 763 komentářů u „Až nás bude drtit Talisker“

 1. porn říká:

  your website good for backlink

 2. nicl říká:

  Найкращі українські фільми 2021 року nicl

 3. spijook říká:

  Фільми українською в хорошій якості
  – онлайн без реклами spijook

 4. Ампир V říká:

  Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які вже вийшли Ви можете
  дивитися українською на нашому сайті Ампир V

 5. porn říká:

  porn video in this website…see and enjoy

 6. Arkadaslar bu siteye dün giris yaptim ama 2 3 saat degil benim takipçilerim 12 saat sonra geldi sanirim herkes farkli??

 7. 737 říká:

  Дивитися фільми українською онлайн
  737

 8. It’s going to be ending of mine day, except before ending I am reading this fantastic piece of writing to increase my knowledge.|

 9. komsay 2020 říká:

  Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity to your publish is simply great and i can assume you are an expert in this subject.
  Fine with your permission let me to take hold of your feed to stay
  up to date with coming near near post. Thank you a million and please continue
  the gratifying work.

 10. Tobie Delarge říká:

  I was recommended this website through my cousin. I am now not positive whether this put up is written by means of him as nobody else understand such distinctive about my problem. You are wonderful! Thank you!|

 11. No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available
  that in detail, therefvore that thing is maintained over here.

  Here is my blog post … istanbul escort bayan

 12. Und říká:

  Asking questions are genuinely fastidious thing iff you aare noot understanding
  something totally, however this post presents fastidious understanding even.

  Feel free to surf to my site … Und

 13. altin set říká:

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing thuis
  post and also the ret of tthe website is very good.

  Feel free to visit my blog post … altin set

 14. It’s actually a great and useful piece of info. I aam satisfied tat you just shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

  My web blog: Ramazan Sakalli

 15. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping itt up alll over tthe internet without my agreement.
  Do you know any ways to help prevent content from being
  stolen? I’d definitely appreiate it.

  My web blog :: yeni iş fikirleri

 16. Hi there! Someone in my Facebook group shared this websit with us so I came to look
  it over. I’m definitely loving thhe information. I’m book-marking and
  will bee tweeting his to my followers! Great blog and great desig annd style.

  Herre is my site: betpark güncel adres girişi

 17. remax denizli říká:

  I’m really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?

  A couple of my blolg visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

  my web page remax denizli

 18. Thanms for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I wiill be waiting
  for your further write ups thank you once again.

  My website ramazan sakalli

 19. It’s awesoome to viait this website and reading the views of all friends regardding this article, while I am also zealous off getting knowledge.

  My web-site :: ramazan sakalli

 20. I doo agree with all of the ideas you’ve introduced on your
  post. They’re very convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are very brief for novices.
  May you please lengthen them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

  Also visit my blog: ramazan sakalli

 21. Have you everr considered creating an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss
  and would love tto have you share some stories/information. I know my reaaders would
  enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to
  shoot me an e mail.

  my blog: instagram password generator

 22. Sohbet říká:

  Wow, wonderful blog layout! How leengthy hqve you ever been blogging for?
  yoou make blogging glance easy. The entire look of your web site is fantastic, as well as the content material!

  Feel ree to surf to my web site – Sohbet

 23. Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, yoou may be a great author.I will make certain to
  bookmark youur blog and will come back from now on. I
  want to encourage you continue your great writing, have a nice evening!

  Alsso visit my site; Mobil onay sitesi

 24. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same
  time as you amend your web site, hhow could i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a appropriate deal. I were a little bitt acquainted of this your broadcast
  provided brilliant clear concept

  Also visit my website :: Bodrum boat rental

 25. I’m really impressed with your writing skills and also
  with the layout on your blog. Is this a paid thneme orr did
  you customize itt yourself? Either way keep up the nice qualitty writing,
  it’s rare too see a nice blog like this one nowadays.

  Feel free to surf to mmy site – güvenilir bahis siteleri

 26. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is
  simply excellent and i could assume you’re an exoert on this subject.
  Fine with your permission alllw me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

  Feel freee too surf to mmy page salon yönetimi

 27. Hey, I think your bllog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I jjust wanted to give you a quick heads up! Othrr then that, vey good blog!

  Feel free to surf to my blog: Şeffaf kış bahçesi

 28. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it
  has helped mee out loads. I am hoping to give a contribution & assist different
  customers like its aided me. Good job.

  Here is my webpage … türbanlı bayan escort

 29. xeber oxu říká:

  Have you ever thought about writing an ebook or
  guest authoring on other sites? I have a blog basedd upon on the same information you discuss and
  wkuld really like to have you share some stories/information.
  I know my readers would appreciate your work.

  If you’re even remotely interested, feel free
  to shoot me an e mail.

  Look at my web page xeber oxu

 30. When I initially left a comment I appear to have clickoed thee -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the eact same comment.
  Perhaps there is an easy method you can remove
  me from that service? Thanks a lot!

  my blog post Çeşme Evden Eve Nakliyat

 31. Currently it looks like Movable Type is the best blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  Alsso viit my site nulled php script

 32. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve truly loved browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write once more very soon!|

 33. This design iss wicked! You obviously know how
  to keep a reader amused.Between your wit and your videos,
  I was almost moved tto start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you
  had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  My homepage – Tiktok takipçi satın al

 34. It’s nearly impossible to find well-informed people on this topic, however, youu soind like you kknow what you’re talking about!
  Thanks

  Look into my web page … Reductol sipariş

 35. Simploy wish to say your article is as astonishing. The clearness
  for your poost is just nice and that i could suppose you’re a
  professional in this subject. Well together with yoyr permission let mme to clutch your RSS feed to keep up to date with
  impending post. Thank you one million and pleas keep up the
  gratifying work.

  my web blog; sınav hazırlık kitapları

 36. If some one wishes to be updated with moset recent technologies then he must
  be go to see thios web site and be up to date everyday.

  Loook aat my blog post … kombi yedek parça

 37. Thank you for every other informative web site. Where else may I get that tye
  of info written in such a perfect manner? I have a venture that I’m just now operating on, annd I have been at the look out for
  such info.

  Stop byy my page: yerli üretim led lineer

 38. I know this iif off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what
  all is required to geet setup? I’m assuming having a blog likee yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any recommendations
  or advice would be greatly appreciated. Kudos

  Lookk into my page Sinema haberleri

 39. Greetings! I’ve been reading your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to say keep up the good job!|

 40. Health to the hands of the person who made the application, it works smoothly ????

 41. A total of 15 people have blocked me, 3 people have been stalking me for a long time.

 42. In fact when someone doesn’t be aware of after that its up to other people that they will help, so here it happens.|

 43. Ruthe Bowe říká:

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!|

 44. Billy Petron říká:

  Hi there it’s me, I am also visiting this website regularly, this website is in fact fastidious and the viewers are genuinely sharing nice thoughts.|

 45. penis protezi říká:

  Hey there! I just wanterd to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many
  months of hard work duue to no data backup. Do you
  have any solutions to stop hackers?

  Feel free to visit my homepage penis protezi

 46. 1xbet říká:

  I am actualkly grateful to the holder of this web site
  who hass shared this impressive paragraph at at this time.

  Feel free to visit my web site; 1xbet

 47. Hey there! I know this is kinda off topic bbut I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writig a blog arrticle
  or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as ypurs
  and I think we could greatly benefit from each other. If you
  might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Terrific blog by the way!

  My page anlaşmalı boşanma

 48. Tommy Dukelow říká:

  I blog quite often and I seriously thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.|

 49. Transformice říká:

  I hae fun with, result in I found exactly what I used to bee having a look for.

  You have ended my foyr daay lengthy hunt! Good Bless you
  man. Have a great day. Bye

  My web page; Transformice

 50. Have you ever thougbt about creating an eboook oor guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and would lobe to have you share some stories/information. I knw my subscribers would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free too send mme an e mail.

  Feel freee to visit my homepage: kvkk Uyum Danışmanlığı

 51. Admiring the dedication youu put into your blog and
  deetailed information you present. It’s awesome to come
  across a blog every once in a while that isn’t thhe samje old rehashed material.

  Fantastic read! I’ve saved your site and I’m addiing your RSS feeds to my Google account.

  Look at my web site; samsung şikayet

 52. pleksiglas říká:

  Today, while I was aat work, my sister stole my iPad andd tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and
  she has 83 views. I know this is totaly off topic but I had to
  share it with someone!

  My web site: pleksiglas

 53. bustabitwin říká:

  It’s going too be end of mine day, but before finish I am
  reading this impressive article to increase my knowledge.

  My web blog: bustabitwin

 54. Dean Volmer říká:

  Great web site you have here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!|

 55. Ithink this is one of the most significant information for
  me. And i am glad reading your article. But should remark
  oon few general things, The website style is wonderful, the
  articles is really nice : D. Good job, cheers

  Lookk into my homepage :: Gebze evden eve nakliyat

 56. Good day! I knnow this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for
  this website? I’m getting fed up of Wordpres because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at alternatives for anopther platform.
  I would be fantastic iif you could poiht me in the directin of a good platform.

  My blog; neosurf to ethereum

 57. It iss the best time to make a few plans for tthe longer
  term and it is tiume to bbe happy. I’ve learn this publish and if I may I desire to recommend you some attention-grabbing
  things or advice. Perhaps you cann write next articles
  referring to this article. I wish to reazd more things approximately it!

  My blog; İvrindi escort

 58. I reallly like reading an article that can make men and woimen think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

  Feeel free to visit my web blog :: Bakırköy Escort

 59. If you desire to improve your experience just keep visiting this website and be updated with the newest gossip posted here.|

 60. Hey there, I think your site might be having browser
  compatibility issues. When I look at your website
  in Chrome, it looks fine but wheen opening in Inernet Explorer, it hass some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

  Look inro my site villa kiralama

 61. Excellemt post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful info specificslly thhe last part 🙂 I care
  for such information a lot. I was looking for this particular information for a
  very long time. Thak you and good luck.

  Visit my web-site – bor yalıtımı

 62. May I simply say what a relief to uncover someone who truly understands what they are talking about
  online. You certainly understand how to brring a problem to light and make iit important.
  More peope have to read thiks and understannd this side of
  tthe story. I was surprised you’re nott more popular since you surely possess
  the gift.

  Also visit mmy web blog Pinterest re-pin satın al

 63. I visited many web pages except the audio quality for audio songs existing at this web site is actually excellent.|

 64. saat říká:

  Hi there, I discovered your blog via Google at the same
  tme as looking for a comparable subject, your site got here up, it appears to be like good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, juzt turned into alert to your weblog via Google,
  and located thwt iit is really informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.
  Numerous folks will likely be benefited out oof your writing.
  Cheers!

  Here is my site … saat

 65. Heeya i am for the firszt time here. I came across this
  board and I inn finding It really helpful & it helped me out much.
  I hope to offer something again and hwlp others such as you
  aided me.

  Here is my blog takipçi satın al

 66. Fuser Film říká:

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog
  and wisshed to say that I’ve really enjoyed surfing
  around your blog posts. After all I’ll be subscribing on your
  rss fed and I’m hoping you write once more very soon!

  Feel free to visit my blog post – Fuser Film

 67. Hello superb blog! Does running a blog such as this take a large amount of
  work? I have no knowledge of coding but I was hoping
  to start my own blog soon. Anyway, should you have aany suggestions or tips for
  neww bloog owners please share. I know tjis is off topic nevertheless I just wanted to ask.
  Thanks!

  Also visit my websie :: Kayseri tüp bebek doktoru

 68. Sharla Kurk říká:

  I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time studying more or working out more. Thanks for excellent info I was searching for this information for my mission.|

 69. aranıyor říká:

  Hello would youu mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your bkog in 3 different internet browsers and I must say this blpog loads
  a lot faster then most. Caan you suggest a good web
  hosting provider at a reasonsble price? Thanks a lot,
  I appreciate it!

  my paqge – aranıyor

 70. Freddy Mauro říká:

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?|

 71. sticker baski říká:

  You are so interesting! I do not think I’ve read a single thing like thjis before.
  So good to discover somebody with a few original thoughts on this subject matter.

  Really.. thank you for starting this up. This web site is
  something that’s needed oon the internet, someone with some originality!

  Here is my webpage … sticker baski

 72. „I’m extremely pleased to discover this website. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and i also have you saved as a favorite to look at new things on your blog.“
  https://tinyurl.com/y6vkjps5

 73. spotçu říká:

  I really like what you guys are up too. This sort of clever wotk and coverage!
  Keep up the very good works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

  My web blog; s