Vandry v ČR

Jak jsme nedošli ze Šumperku do Jeseníku


Stan. To je ona hodně diskutovaná součást vybavení do české přírody. Řekl bych, že má u nás více odpůrců, než-li zastánců, což lze chápat, neboť v našich luzích a hájích jsou opravdu luhy a háje, tudíž stromy, a většina nocí strávených venku se dá vyřešit stavbou více či méně provizorních přístřechů. Jenže na horách, i u nás, stromové patro leckdy vyklízí pozice již ve výškách jen mírně přesahujících 1000 metrů nad mořem. A kdo tedy chce mít jistotu, že ho na vrcholcích třebas takových Jeseníků nesmete vichr a bouře, měl by s sebou brát svého kopulovitého kamaráda. Tak jako já, s kamarádkou a kolegyní z práce v jedné osobě, Léňou. Její starý Husky, vybavený pouze šesti kolíky, a bez kotvících lan, nám snad v srpnu dobře poslouží.

Naše výprava byla narýsována bez nějakého dlouhého přemýšlení. Tři kliknutí na mapy.cz, a protože moje mladá spoluchodkyně ještě nikdy neměla tu čest s Jeseníky, rozhodli jsme se na poslední letní víkend uniknout pražským tropům na jejich nejvyšší horu,1492 metrů nad mořem, Praděd, a následně překlenout hřeben do samotného městečka Jeseník. Žádný velký bloudění, pěkně přehledně po turistických značkách, s sebou kapku alkoholu, jmenovitě litr rumu, půl litr bylinného likéru Praděd a sedmičku Jacka Danielse, zkrátka alkotrek jak z učebnice horských průserů. Jenže, co by se nám asi tak v létě v Čechách na horách mohlo stát. Panáka na kuráž, ať se práší za Meindlama.

čtvrtek 24.8.

Rumová bouře

Razíme ihned po práci, krátce po sedmé hodině večer, vlakem do Zábřehu na Moravě a s bleskovým přestupem do Šumperka trvá relativně dlouhá cesta jen něco lehce přes dvě hodiny čistého času. Na hlavním nádraží si koupíme 8 (slovy osm) piv na cestu. Statečně držím průměr pivo na půlhodinu, i když vím, že po výstupu v Šumperku budu mít nohy jako dva sudy. To se potvrzuje. Jenže se navíc jedná o pouhou předzvěst rumové bouře, která s námi zanedlouho pěkně zamává. Valíme se po červené značce vstříc chatové osadě Krásné a z litrové petky rumu v půli cesty zbývá půlka. Na nás obou to začíná zanechávat následky a posléze paměťové výpadky. Z celého skoro desetikilometrového úvodu si pamatuji pouze použití své zánovní čelovky Ferrei, která disponuje kuželem světla průměrného kamiónu, což je velice žádoucí pokud člověk opravdu nechce být viděn na horách. My jsme nejenom vidět, ale hlavně i slyšet. Po té, co s věrným kamarádem Rumem postavíme stan – alespoň si to tedy myslíme – začíná náš útok na druhý půl litr rumu. Celý ho nezdoláme, ale když končíme, je v láhvi už jen po dně. Koma ve čtyři ráno, představa ranního vstávání se zařadila do říše bájných snů.

pátek 25.8.

Otevřeno denně

Ráno se probouzím do solidní bolesti a při pohledu na stan se poněkud děsím – tohle má tedy ke vzorově vypnutému tropiku daleko. Nemá smysl dumat nad rumovým úderem předchozí noci, tím si člověk k ničemu nepomůže, za rohem čeká budoucnost. Po vaječné snídani se nám daří, v pravé poledne, pomalu načínat první metry z převýšení, které patří v Čechách k jednomu z nejpříkřejších. Jde to pomalu, ale kupodivu vytrvale, a v jakémsi milosrdném oparu otupělosti, stoupáme podél Kamenného vrchu přes Krtinec až k Motorestu Skřítek kde bychom si rádi orazili, vylemtali pár litrů malinovky, najedli se a zkrátka se tak nějak zrekonstruovali před dvěma prudkými kolmými výstupy, které nás budou čekat v podvečer. Je pátek čtyři hodiny odpoledne a u Motorestu se skví velká cedule „OTEVŘENO DENNĚ“, a na okýnkách malá cedule „zavřeno“. Léňa začíná podléhat mírné panice. Vyjma snídaně jedla za celý den pouze jednu banánovou RAW VEGAN tyčinku, která sice byla dle složení plná proteinů a přírodního banánu, ale chutnala spíše jako synteticky vyrábění gumoví medvídci. Za tři pětky, no nekup to a nerozděl se s kamarádem. Další, větší problém je, že nám došla voda a k nejbližší studánce to je opravdu daleko. A žízně se Léňa bojí víc než banánovýho proteinu. Tenhle problém naštěstí řeší přilehlý Klepáčovský potok. Po pár litrech vody, požití tvrdých analgetik a skoro dvouhodinové pauze, se konečně v šest hodin zvedáme a zakusujeme do výstupu na Ztracené kameny. Dělíme ho na dvě části. I přes šnečí tempo se na vrchol dostávám ještě před osmou večer a z výšky 1240 metrů nad mořem pozoruji urputné funění své kolegyně. Jo, kocovina dává člověku do těla.

Stanování na hřebenech přírodní rezervace

Z nejhoršího jsme ale už venku a napojujeme se na naučnou stezku „Po hřebenech světem horských luk“. Hlavní hřebenová trasa Hrubého Jeseníku nabízí nádherné podvečerní výhledy do okolní krajiny. Kocháme se pohledem z hromady kamenů, které zde dle pověsti vysypal z bot čert při závodu se sedlákem – proto Ztracené kameny. Nejsme sami, pár metrů od kamenů si rozložila tábořiště mladá trojice – dva Češi a jedna Italka. Baví se anglicky a slečna je z Jeseníků evidentně unesena. Já jsem naopak unesen faktem, že si úplně v pohodě staví stan na hranici Národní přírodní rezervace (!) Praděd. Tedy – před počátkem našeho vandru jsem Léňu poučil, že Jeseníky rozhodně nejsou Kokořínský převisy nebo Jihočeský rybníky, ale řadí se mezi nejpřísněji chráněná území u nás. Zákaz táboření, stanování, bivakování, rozdělávání ohně … a dýchat zde už je taky trochu na hraně. Aspoň jsem si to myslel. Ohniště a stanové kolíky, zvolna se zapichující do posvátné půdy, mají trochu jiný názor a představu o významu slova „rezervace“. Už při výstupu nahoru nás minula dvojice s krosnami a karimatkami, a sami jsme další, na těžko jdoucí turisty, předbíhali, takže mám pocit, že tábořiště na Ztracených kamenech bude dost možná jen kapkou v chráněném moři.

Tento pocit je o to oprávněnější, jelikož naším večerním cílem je Jelení studánka. Jedná se o významný, křišťálově čistý a velice lahodný pramen, vzorově udržovaný. Jeho obnova proběhla v roce 1989 a v těsné blízkosti se nalézá i kamenná útulna pro turisty. To vše samozřejmě v přírodní rezervaci Břidličná, která je charakteristická kamenným mořem a subalpínskými porosty smrčin a bučin, tak jak bývá u nás v této nadmořské výšce běžné. Typický je i výskyt kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů. To je ale logicky dáno tím, že podobných míst jako je toto, není mnoho, proto se některé druhy vyskytují pouze v těchto podmínkách.

A podmínky nemají vždy úplně jednoduché. K Jelení studánce přicházíme až krátce po setmění. Útulna beznadějně obsazena a kousek od rozcestníku jsou navíc umístěny dva stany. Čumím na to jak jelen na studánku. Nevadí. Jdeme samozřejmě s davem a tak určuji místo pro stan, též poblíž rozcestníku. Kocovina z nás už úplně spadla a bez rumové mlhy se stan staví neskonale rychleji i kvalitněji ve srovnání s předchozím večerem. Snažím se držet na uzdě svůj světlomet, abych neoslnil spící lidi v okolí. Máme i dost času na to připravit večeři. Tedy Léňa. Dnešní menu totiž obsahuje fazolovou konzervu Hamé a s ní můj žaludek nemá z minulosti úplně nejlepší zkušenosti, spokojím se raději s osvědčeným loveckým salámem.

Spát jdeme před jedenáctou a vstáváme druhý den ráno, suverénně první z celé stanové osady. Že těch bídných 15 kilometrů ale bolelo.

sobota 26.8.

Hvozdík pyšný

V sedm ráno si jdu uvařit ovesnou kaši a nechám Lenku ještě dospat a nabrat síly na dnešní poslední náročnější výstup na samotný Praděd. U studánky si pročítám informační tabule. Nejvzácnější rostlinný druh se jmenuje Hvozdík pyšný (Dianthus superbus) a vyskytuje se ve výšce přesahující 850 metrů nad mořem. Nejedná se sice o endemitní rostlinu, ale v ČR je přítomen pouze v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku. Jeho druhové jméno je mi záhadou, lodyha dosahuje velikosti 30 – 60 centimetrů, a květy, které je možné vidět pouze v květnu a v říjnu, také nepředstavují úplný vrchol estetična. Každopádně si myslím, že jeho pýcha, ať už má jakýkoli důvod, byla několika stany trochu pošramocena. Ono, když se do vás zabodne pár kolíků, a lodyhu vám připlácne stanová podlážka, hned hřebínek povýšenosti spadne. Pýcha předchází udusání.

Ne, tak teď vážně. Táboření v těchto místech je mi mírnou záhadou, musím však poznamenat, že všechny stany byly postaveny v těsné blízkosti cesty, nikdo nešel dupat mimo vyznačené trasy a během doby celého vandru jsme v podstatě nenarazili na nic co je jinde bohužel běžné. Žádné odpadky, pet láhve, obaly od sušenek, igelitové tašky … nic, všude čisto. Také nikdo nerozdělával oheň a lidé se chovali tiše, bez vydávání paviáních skřeků, jak je to časté třebas u vodáků a v každém druhém kempu u vody. Zkrátka hory si i v létě jakoby udržují svůj status přirozené autority, kde se prostě bordel nedělá. Předpokládám tedy, že panuje určitá nepsaná dohoda, tichá tolerance, ze strany správy národního parku. Vy neděláte bordel, my vás nebudeme pokutovat a děláme, jakoby jste byli neviditelní. Protože jinak by nebylo nic jednoduššího pro lesní stráž, než vyšlápnout si jednu z nejfrekventovanějších turistických stezek v této oblasti a pak už jenom stanové nocležníky hromadně kasírovat.

Staromák

V devět ráno jsme připraveni vyrazit. Oproti včerejšímu dni máme tříhodinový náskok a před sebou mnohem menší převýšení. Cesta po hřebenech ubíhá dle očekávání skvěle, oba jsme v plné síle a s čistou hlavou kvitujeme výhledy v oblasti Vysoké Hole. Na jedné z pauz sice Léňa vytahuje bylinný likér Praděd, stylové nesený ve skle, se kterým má v plánu nezbytné selfie na vrcholu, ale cucneme si jen mírně a v další části pochodu ten jeden panák rychle vyprchá.

Už po poledni klesneme až k turistické chatě Ovčárna, kde nás vítá dlouho neviděný asfalt a menší dav turistů. Odhaduji to na slabých pár tisícovek, nic co by se nevešlo na širokou příjezdovou cestu po které turisté, kočárky, cyklisté, motorky, auta, kamióny … proudí až na vrchol Praděda. 2,5 kilometru připomíná pěší zónu na Staroměstském náměstí spíš, než odlehlý kout hor. I chování lidí se poněkud přiostřilo, milé zdravení a vzájemná tolerance je ta tam. Od rozhledny sjíždí cyklista rychlostí, kterou odhaduji hodně přes čtyřicet km/h, kličkuje mezi kočárky s dětmi a nakonec málem sráží malého Jack Russela, který patří k několika mladým lidem.

„Jste normální ?“

„Jste vy normální, ty vole ?“

„Naser si!“

A fičí dál po asfaltu dolů …

Začínám toho mít plný zuby. Běžte se hádat na cyklostezky a nebo, ještě líp, někam na fotbal. Tady jste na horách. Aby na vás Praděd šlápnul.

Švýcárna

Původní plán byl dát si nahoře v restauraci jídlo a pivo. To by možná šlo někdy na přelomu října a listopadu. Ne dnes. Lenka si statečně vystojí aspoň frontu na zmrzlinu a ledovou tříšť – slabá půlhodinka. Po krátkém pikniku na louce, a nezbytných fotografických orgiích, nastupuje plán B, chata Švýcárna. Necelé čtyři kilometry sbíháme hravě za 40 minut a vítá nás příjemný rodinný penzion, celý ve dřevě a s mnohem menším množstvím turistů. Lákají mě borůvkové knedlíky a borůvkový likér. Jelikož mám vůli z ocele, dokážu pokušením odolat a objednávám si pouze holandský řízek. Naneštěstí Léňa nepatří k lidem, kteří by dokázali potlačovat svoje chutě a instinkty co se týká jídla a alkoholu. Pro tento okamžik ji ovládl hlad. Pořádná porce domácí česnečky, holandský řízek a pár litříků kofoly. To vše zkonzumováno v solidním čase deseti minut. Na závodech jedlíků by se dozajista jednalo o pěkný výkon, v první polovině celkového pořadí. Následky na sebe nenechávají čekat ani dalších deset minut a moje společnice se začíná kutálet do trávy, kde setrvá v nehybné póze skoro další hodinu. Chápu to. Mít Holanďana usazenýho v hrtanu, nezbývá než čekat až slehne. Naštěstí není kam pospíchat, stačí nám vyrazit po páté odpoledne, dnešním cílem bude nocleh na Vřesové studánce, kousek nad Červenohorským sedlem, necelých deset kilometrů. Předtím se ujímám somrování chleba na baru, došlo nám totiž pečivo a nejbližší hypermarket je tuším … vlastně netuším kde. Slečna sice příliš nechápe, ale ochotně mi půlku bochníku za 30 korun prodává. To je pořád velice lidská vysokohorská přirážka.

Kdo předběhne mravence

Klesání k Červenohorskému sedlu je možné buď po červené značce, nebo po široké cyklostezce. Volíme první variantu a cesta je to nádherná. Rozeklaná krajina s vysokými stráněmi, údolí zakusující se v pádech desítek metrů a znovu se zvedající v zalesněných svazích, rokliny pokryté bylinnými porosty a borůvčím, takřka absence roviny, to vše vytváří typický, pahorky členěný obraz, Hrubého Jeseníku.

Lidé, kteří jdou sem tam proti nám, si ale krásy přírody příliš neužívají. Mladá dívka s přítelem, oba rudí v obličejích, rychle popobíhající rodinky, ti všichni nejdou zrovna výletním tempem. Brzy pochopím proč. V místních mokřadech se urodilo nebývalé množství okřídlených mravenců, kteří turisty nemilosrdně ženou v úseku o délce cca. 5 kilometrů. Za chvílí ženou i nás. Díky Bohu, že klesáme a daří se nám držet mírný náskok za vytrvalého mávání rukou, proklínání a spílání přírodním divům. Nechtěl bych to jít opačně.

Mravenci zrychlili náš postup natolik, že v Červenohorském sedlu jsme již krátce po šesté hodině. Komplex několika budov, penziónů, turistická ubytovna, lyžařské centrum a sjezdovky s lanovkami. Ty si Léňa, jakožto vášnivá lyžařka, fotila už u Vysoké Hole, ale tady by se jí v zimě líbilo ještě víc, i přesto, že místní trasy nepatří mezi nejdelší. Přeci jen, charakter krajiny to úplně neumožňuje.

Oběti hor

Děláme krátkou pauzu poblíž památníku obětem hor. Zde probíhá dvoudenní party, na místě parkuje obytný vůz a vyrostl stan, u ohniště se živě diskutuje a opékají buřty. Bylo by lákavé zůstat, ale povinnosti volají. Jsem nekompromisní, musíme jít. 250 vejškovejch je to poslední co nás dnes má čekat. Jde se po upravené, zvolna stoupající cestě, až neočekávaně lehce a Léňa začíná chytat party náladu. Při zastávce u krytého stolu, na sněžné kotlině, si lepí odřené paty a vydatně si přihne k Pradědu. Mnohokrát opěvovaná, i proklínaná, alkoholová křídla jí pak vynesou až ke Vřesové studánce. 1313 metrů nad mořem. Ke známému poutnímu místu se vztahuje pověst o postřeleném jelenovi, který se vodou z Vřesové studánky zázračně vyléčil ze svých zranění. Lesník, který jelena postřelil, byl sám stižen nevyléčitelnou oční chorobou a i jemu voda ze studánky vrátila zdraví. Tak praví legenda. Podívat se blíže po okolí tohoto poutního místa, nejvýše položeného na Moravě a ve Slezsku, budeme moci až zítra. Teď je po deváté a horský masiv ovládá tma.

Na místě samozřejmě stojí i tři stany. Inu, vybíráme opět místo u rozcestníku, na rovině. Půda je zde dost tvrdá a já tak nějak líný to řešit, kolíky se dají zarazit do země na půl žerdi. Nevadí, dám si cigáro, nasvačím, a pak najdu nějakej šutr a zatluču je. Při otvírání batohu mi do oka padne nenačatá pet láhev plná Jacka Danielse a jelikož moje kamarádka už je pod vládou Pradědova bylinného likéru, říkám si, že se taky trochu poupravím. Vlastně, co by ne, dnes jsme urazili přijatelných 24 kilometrů, nejvýznamnější část trasy máme za sebou, zítra pouze lehký výstup na Keprník a pak se skutálet do Jeseníku na vlak. Dám si panáčka. Z jednoho panáčka je nakonec panáků asi osm. Pouštíme si písničky na chytrém telefonu a vedeme zasvěcené debaty o smyslu života, zkrátka děláme přesně to, co se asi tak na horách běžně dělá. Na obloze se mezitím míhají blesky a každý další rozsvěcuje údolí pod námi zřetelněji než moje autosvítilna. Nemám úplnou představu, kdy se odebíráme ke spánku, ale tipuji, že může být něco po půlnoci. Začíná pršet, stan nás spolehlivě kryje a já upadám do naprostého transu, jaký dokáže způsobit kvalitní bourbon. Probuzení přichází možná po hodině, možná po dvou, těžko říct. Mokré probuzení. Zpropadeně mokré. Do stanu chčije snad všemi otvory. Ve svém stavu nemám ponětí, co se mohlo stát. Léňa je zoufalá a tvrdí, že to je stářím stanu. Netuším, jak dlouho mi trvá vystřízlivět a uvědomit si, že tohle určitě není stářím stanu, protože i staré tropiko v pohodě udrží běžný déšť. A nad námi je běžný déšť, žádná bouřka, žádný vítr. Nakonec vstávám v momentě kdy je celý péřový spacák nasáklý vodou a já se klepu jako naháč v Arktidě. Konečně otevřu stan. Co se asi tak mohlo stát ? No, nic co by stálo za zápis do mého osobního deníčku. Lehký poryv větru vyhákl tropiko z napůl zastrčených kolíků a to se svezlo ze stanu a spadlo na moje boty.To je momentálně naše jediná suchá věc. Kdybych vstal třebas o půl hodiny dříve, vyskočil, přehodil tropiko zpátky na stan a zatloukl kolíky kamenem, nestalo by se vůbec nic. Tyhle úvahy jsou už ale úplně zbytečné. Je pozdě. Ve stanu stojí několik centimetrů vody a nám je pořádná zima.V říjnu či listopadu by začal boj o život, v prosinci nebo v lednu by velice rychle skončil. I dnes, 26. srpna, jsem při odklopení tropika pod ním našel ledovou tříšť. Ta bude, hádám, z mraků. I tak odhaduju teplotu vzduchu okolo pěti stupňů. Nemyslím, že by tohle byly informace, které by Léňa musela nutně vědět. Takže vstávačka. Holka je až překvapivě statečná, na to, že zima jí musí být solidní, nebrečí, dělá co je potřeba. Naštěstí nefouká a nic kolem nás nevlaje. Věci balíme během patnácti minut a směr je jasný – zpět na Černohorské sedlo, tam přiznat, že jsem idiot, a vyprosit si nocleh v některém z místních penziónů. Ještě před odchodem k nám přichází člověk z protějšího stanu a nabízí slivovici. Prý jsou taky trochu promočený, ale ne tolik jako my. I tak uvažuju, co se asi mohlo stát. Že by ani slivovice úplně dobře stan stavět neuměla ? Neuvěřitelný.

Čtyři mrtvý lyžaři

Cesta dolů je rychlá. 3,5 kilometru pod halogenovým stroboskopem za půl hodiny. Jack do mě ještě trochu strká, ale pak rychle odchází, v krizi člověk vystřízliví rychleji, než se opije. Na zahřátí funguje pohyb, je nám teplo a vím, že dokud se budeme hýbat, teplo nám i nadále bude.

Chvíli váháme, který z penziónů zvolit. Nakonec se rozhodujeme pro menší budovu v těsné blízkosti největšího hotelu. Reakce na zvonění žádná. Asi je to menší rodinný podnik. Nevadí, tak holt zaplatíme ten největší a nejdražší hotel tady, inu za blbost musí kreditka trochu vykrvácet. Jaké je naše překvapení, když ani při zvonění na hotel, který zabírá tak třetinu sedla, nikdo nepřichází otevřít. Dívám se na hodinky – tři ráno není ideální čas, ale i tak by noční recepce mohla fungovat. Lence začíná být opět zima a její trpělivost se krátí. Další penzión i turistická ubytovna končí stejným výsledkem. No, zatím je to tak maximálně o rýmu. Ale když si představím, že by se nějaká krize stala třebas v lednu zbloudilému lyžaři při teplotě minus 15, zamrzlý telefon, zamrzlý rty a nikomu se nedozvoní … Na čtyři místa jsme zvonili, čtyři mrtvý lyžaři. Za dvacet minut, to je solidní výsledek.

neděle 27.8.

Chata Jesenka

Zkusíme ještě poslední místo – malá chata Jesenka vypadá ještě víc pustě než domy kolem ní. Po prvním zazvonění to chce Léňa už vzdát a spáchat rituální sebevraždu, ale napodruhé se na chodbě rozsvítí a ozvou se kroky. Příjemný vysoký muž, přímo majitel chaty, se přišel podívat na pražský výkvět, který si udělal v srpnu výlet do hor. Krátce mu vysvětluji situaci. Všechny apartmány má sice plně obsazeny, ale nechá nás přenocovat ve společenské místnosti. Naše vyhasínající životy začínají plápolat. Rozkládáme všechno na topení a krb, suchá je pouze moje mikina, kterou dávám Lence a sám si beru umělohmotné tričko s dlouhým rukávem. Je jenom trochu vlhké a na mě už doschne. Zaujmeme pozice plodu na pohovkách a jdeme si na tři hodiny zdřímnout, osazenstvo chaty bude vstávat brzo a já zde nechci dlouho otravovat. Za chvíli nás čeká přesun směr domov, ve stavu v jakém se nachází naše věci je nesmysl snažit se za každou cenu dokončit původní plán cesty.

Vstávání je tvrdé. Po sedmé ráno balíme naše stále mokré oblečení, Lenka si namísto kalhot obléká punčocháče, a já se jdu vyrovnat s majitelem. Jakákoli snaha o uhrazení provizorního noclehu je však marná, nedaří se mi vnutit mu ani mizerný dvě kila. „Taky chodím na hory a beru to jako povinnost, dobrý skutek. Třeba se mi to vrátí, až sám budu potřebovat.“

Jestli někdy někdo pojede na Červenohorský sedlo do penziónu, pak jedině Jesenka – http://www.feje.cz/index1.php?file=ubytovani . Ještě nás zve na snídani … To už odmítám, musíme jít omrknout místní autobusy. Vlhkou rukou zaznamenávám aspoň zápis do knihy návštěv a vydáváme se vstříc autobusové zastávce, které zrovna dvakrát nevěřím.

Hotel Grand

Problém je v tom, že mezi utopenými věcmi je i Lenky chytrý telefon a jeho tři ovládací tlačítka vypověděla službu – nedostane se na idos a je přesvědčena o tom, že bez aplikací nás čeká bloudění a bídná smrt. Návrat o dvacet let zpět v čase je, pravda, dobrodružný. Vyznat se v tištěných jízdních řádech byl hlavolam v devadesátých letech a je to stejný hlavolam i v roce 2017. První autobus nám ujede, protože stojíme na zastávce ve špatném směru … na druhý pokus se už ale rozjíždíme do Šumperka. Serpentiny do údolí dávají připomenout, že ani výška tisíc metrů nad mořem není zanedbatelný kopeček.

V Šumperku přistáváme před desátou dopoledne což je dobrý čas na to najít hospodu, dosušit se, a oslavit včerejší debakl nějakým tím obědem. A když oslavit, tak rozhodně ne v žádným nuzným čtyřkovým pajzlu. Hotel Grand. Ano, to zní přijatelně pro úroveň, kterou vyžadujeme. Ostatně včerejší/dnešní nocleh byl zadara, takže ušetřené peníze je třeba roztočit. Třeba kdybych řekl, že jsme v nouzi, mohl by být i oběd a pivo zadara … no dobrá, nebudu už nadále dráždit Pradědovu přízeň. Cpu se kuřecím steakem a se zájmem pozoruju Léňu, stále v punčocháčích, kterak se snaží na poledním slunci usušit svoje SOFT SHELL kalhoty. Byla to skvělá koupě asi za patnáct stovek od firmy Alpine Pro. Zaručeně rychleschnoucí materiál. Zatímco moje kalhoty, tričko, mikina, bunda a i ten promáčený stan na batohu už vyschl…rychleschnoucí kalhoty drží vodu jak močály v pralese. Nezlomí je ani několikahodinový pobyt na přímém slunci. Není mi jasné, jak toho výrobce dokázal dosáhnout, každopádně jako ochrana proti slunci a zdroj věčného vlhka a chladu nemají konkurenci. Na Saharu ideální. Budou se hodit i dnes. Lenka si je posléze obléká, protože tropy se v Šumperku začínají hlásit o slovo a kalhoty jí příjemně ochlazují nohy.

Na zahrádce Hotelu Grand trávíme pod slunečníkem skoro čtyři hodiny a zvedat se na vlak se nám vůbec nechce. Spoj, který vyráží ve dvě odpoledne do Zábřehu nad Moravou, stíháme na poslední chvíli.

Sbohem podhoří, snad zase brzy na viděnou a v lepší kondici.

Ve skleníku

Doba odjezdu ze Zábřehu do Prahy se začíná ukazovat jako poněkud nevhodná. Spojů sice jezdí požehnaně, ale začínají se kupit zpoždění jednotlivých vlaků, na nádraží se srocují davy a teplota povážlivě stoupá přes tropickou třicítku. Není mi zrovna dvakrát dobře, tohle jsem nečekal, větší nával bych očekával až v pozdějších hodinách, kdy by se dle mého odhadu mělo vracet z víkendu větší množství lidí. Léňa si s tím starosti nedělá, značně jí otrnulo, teplo miluje, a do vlaku si natěšeně kupuje pár plechovek piva. No to potěš. Blbě se mi dejchá, potím se, a určitě nehodlám svůj přehřátý stav zhoršovat ethanolem.

Uvnitř rychlíku Bečva připadá na jeden vagon 1000 lidí a 1 molekula kyslíku. Stojíme na osvědčeném místě u záchoda. Asi nikde jinde jsem během cestování železnicí nestrávil více času. Prostor je klimatizován. Ano, klimatizace běží, ale při tomto počtu lidí nemá šanci jakkoli zlepšit životní podmínky uvnitř vlaku. Kdo blbě snáší dusno, pro něj přichází očistec. Blbý je, že ten kdo blbě snáší dusno, jsem zrovna já. Copak včera, to byla na hřebenech v mokru a v zimě úplná sranda, prostě jsem si dal pár kliků, rozhejbal se, a nic se nedělo. Na dusno kliky nefungujou. Na něj nic nefunguje. Možná kyslíková maska. Ta ale v povinné výbavě rychlíků doposud chybí. Skutečný souboj o život může začít. Po chvíli už přestávám komunikovat a veškeré své síly soustředím na koordinaci nádechů a lapání po vzduchu.

To Léňe ke štěstí nic neschází, v pohodě si otvírá plechovku svého zlatavého moku a zve k nám do vagónu partu roztodivných pivních Pepíků. Skupina pupkáčů ve středním věku se nenechá dvakrát přemlouvat a s chutí začíná nasávat nejen pivo, ale i to co zbylo z atmosféry. Tak to je konec. Sundávám si tričko a začínám se modlit.

Čtyři zoufalci co strávili víkend v hospodě, předpokládám navíc, že v jedný hospodě, jsou ochotni se nalepit na jakoukoli mladou holku v utopické představě, že by to mohlo skončit, v pohádkovém světě, seznámením, v říši fantasy (fantasmagorie) pak dokonce sexem. Velí tomu šedovlasej týpek, který se statečně předvádí, seč mu síly stačí. Nejdřív zkouší rádobyvtipný hlášky na průvodčí a pak otravuje lidi, kteří se snaží dostat na záchod. Ostatní mu zdatně sekundují. Je mi to tak nějak jedno, taky jsem byl ožralej x-krát za debila, ať se teda bavěj. Situace se ale dost drasticky zhorší, když vlak neplánovaně zastaví mimo zastávku, a tenhle starej magor otevírá dveře do kolejiště a vybízí Léňu ať si dá cigaretu. Vlak se pomalu rozjíždí s otevřenými dveřmi. Se sklenějma očima povídám, ať to kouká kurva zavřít. Opakuje se to ještě jednou, tentokrát na nádraží, tuším v Pardubicích. To už mi nervy tečou víc než pot z podpaží. Ještě jednou a nejspíš by se dostavil dost vyhrocenej konflikt. Nebo bych toho debila z těch dveří prostě vykopnul. Nikdy jsem nechápal, jak někdo může vypadnout za jízdy z vlaku. Teď je mi to nepatrně jasnější. Nicméně tento druh riskování a nesmyslnýho hazardu, kdy lze jen všechno – třebas zdraví či život – ztratit, a nic nezískat, nejspíš nikdy nepochopím. Kdyby vám kluci bylo osmnáct … ale v padesáti ? Navždy mladí, navždy blbý. Být tam sám, tak se nejspíš jen chytnu madel a počkám si, který z přítomných jako první poletí vstříc amputaci. Jenže člověk občas podléhá pocitu odpovědnosti a vzhledem k tomu, že na Léňu doma čeká manžel, rád bych mu ji dovezl v pořádku. Jelikož předpokládám, že jenom s jejím levým chodidlem by se nejspíš nespokojil.

Kolem prochází průvodčí a jen tak prohodí : „Pán hodlá pokračovat ?“ Myslí zda hodlám pokračovat ve svlíkání. Je to narážka na skutečnost, že na sobě nemám tričko. Rád bych vysvětlil, že to opravdu není proto, že bych byl ožralej, a dokonce ani proto, že bych snad chtěl předvádět své dokonalé tělo partě připitejch strejdů, ale že je mi jen prostě kurevsky zle a dusím se. Na žádnou konverzaci však nemám sílu, a tak se jen tvářím jako masovej vrah, a holka mě raději nechává být. Evidentně jízda s otevřenými dveřmi je cool, cestující bez trička, to je skoro případ pro zásahovou jednotku. Můžu bejt rád, že mě na příští stanici nezakleknou. Roll me through the gates of hell …

Na nádraží v Libni pak přichází, po takřka dvou hodinách, vysvobození. Na hlavní nádraží nepokračuji a raději plnými doušky hltám svěží pražský smog. O pár desítek minut později se vše zdá jen jako zlý sen. V místní hospodě objednávám mořskou štiku a spokojeně ji zapíjím nefiltrovanými Svijany. Lenka kamarádům vysvětluje, že nás na hřebenech smetl děsivý orkán, který se vytvořil minulý týden nad Pacifikem, ale moc důvěryhodně to nezní, každý holt ví, že na světě existují mnohem zrádnější druhy vichřic a smrští.

Nikdy a nikde není jasný, co přinese příští vteřina. Teď žiješ a směješ se, za moment ležíš jako kus ledu ve stanu, udušenej na záchodě a nebo máš místo nohou dva pahejly. Život je zkrátka jako videohra, kde máš jen jeden život.

I když kdo ví.

Někdy se cítím, jako bych měl životů ještě sto. A krok jako Praděd !

Trasa výletu na mapě:10 361 komentářů u „Jak jsme nedošli ze Šumperku do Jeseníku“

 1. Right here is the right website for anyone who really wants to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you
  (not that I personally will need to…HaHa). You definitely
  put a new spin on a subject that has been discussed for decades.
  Great stuff, just excellent!

 2. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I
  found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 3. Thanks , I’ve just been searching for information approximately
  this subject for ages and yours is the best I’ve found out till now.
  But, what in regards to the conclusion? Are you
  certain in regards to the source?

 4. I seriously love your blog.. Great colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to
  learn where you got this from or what the theme is named.

  Many thanks!

 5. Excellent bog you’ve got here.. It’s hard to find high
  qualit writing like yours thbese days. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 6. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your
  content seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or
  something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon.
  Cheers

 7. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same subjects as yours and
  I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 8. Katherine říká:

  This piece of writing provides clear idea for the new users of blogging, that genuinely
  how to do blogging and site-building.

 9. Shut the shutoffs discovered on each sides of the filter.
  You’ll be able to find these parts in the client paperwork.
  Once you liked this submit as well as you’d need to obtain extra particulars regarding berkey water filter jug generously pay a go to
  to our own net site. Additionally make sure that you’ve got remodeled off the blower and the pump.
  Now you acknowledge the value of minerals to our health and wellness and likewise what minerals
  stay in tap berkey water filter scratch and dent.
  There are various different trace aspect of equal significance
  nonetheless on account of house constraints I am not
  in a position to discuss them all. The secret here
  will not be to choose a water filter that
  will get rid of the necessary minerals resembling
  a Reverse Osmosis system will definitely do. One method
  to eradicate these cancer cells creating organisms is to utilize
  a water berkey filter evaluate in your tap or your complete dwelling.

 10. XMC.PL říká:

  Hello. remarkable job. I did not imagine this. This
  is a remarkable story. Thanks!

 11. alprazolam říká:

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements
  would really make my blog jump out. Please let me know where you got
  your design. Thank you

 12. animation říká:

  Fantastfic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic.
  I really like what you have acquired here, certainly like what
  you’re saying and the way in which yoou say it. You make it entertaining aand you still take care of
  to keep it smart. I cant wait to read much more from
  you. This is really a wonderful weeb site.

 13. Christi říká:

  I always emailed this weblog post page to all my contacts, as if like to read it then my links will too.

 14. I was more than happy to uncover this site. I need to to thank you
  for ones time just for this fantastic read!! I definitely loved
  every part of it and i also have you book marked
  to check out new stuff on your website.

 15. You could definitely see your skills in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe.
  All the time follow your heart.

 16. Hey there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely
  digg it and personally recommend to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this website.

 17. I have been exploring for a little bit for any high quality
  articles or weblog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this info So i am glad to express that I’ve an incredibly just right
  uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most for sure
  will make certain to do not overlook this web site
  and give it a glance regularly.

 18. porn movies říká:

  Hello there, simply changed into aware of your blog thru Google, and
  found that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. Many other folks will be benefited from
  your writing. Cheers!

 19. I know this site offers quality based content and other stuff, is there any other web page which provides these kinds
  of things in quality?

 20. Lajme říká:

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the
  screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but
  I figured I’d post to let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 21. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Thank you

 22. blip.fm říká:

  You can certainly see your expertise within the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to
  mention how they believe. At all times follow your heart.

 23. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Outstanding work!

 24. sportswear říká:

  I know this website provides quality depending
  posts and extra data, is there any other
  website which presents such things in quality?

 25. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it
  but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it grow over time.

 26. IPTV říká:

  Ahaa, its pleasant discussion regarding this article at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 27. hello!,I love your writing very a lot! proportion we keep in touch extra
  approximately your article on AOL? I require a specialist on this house
  to solve my problem. May be that is you! Looking ahead to see you.

 28. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this
  I’ve found It absolutely helpful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to give a contribution & aid different customers
  like its aided me. Great job.

  Also visit my webpage … 免费vpn手机

 29. actemra říká:

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this piece of
  writing as well as from our discussion made here.

 30. east říká:

  I love reading a post that will make people think. Also, thank you for allowing me to comment!

 31. Tech Blog říká:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 32. Tech Blog říká:

  Hello, I log on to your blogs regularly. Your humoristic style is awesome, keep up the good work!

 33. Tech Blog říká:

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes which will make
  the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 34. I have fun with, cause I discovered exactly what I was having a
  look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you
  man. Have a great day. Bye

 35. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be
  running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but
  I thought I’d post to let you know. The style and design look
  great though! Hope you get the issue resolved
  soon. Kudos

 36. I was recommended this web site by my cousin. I
  am not sure whether this post is written by him
  as nobody else know such detailed about my problem.
  You are wonderful! Thanks!

 37. Thanks for the auspicious writeup. It actually
  was once a leisure account it. Look advanced to far introduced agreeable
  from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 38. Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra
  of your helpful information. Thank you for the post.
  I’ll certainly comeback.

 39. Hello, Neat post. There’s a problem together with your site in web explorer,
  could check this? IE still is the marketplace chief and a large element of other folks will pass over
  your magnificent writing due to this problem.

 40. soma pill říká:

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am worried
  about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 41. Your style is so unique in comparison to other people I’ve read
  stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 42. I got this website from my buddy who told me about this web page and
  at the moment this time I am visiting this website and reading very informative posts at
  this time.

 43. soma říká:

  Hi there Dear, are you in fact visiting this web site on a regular basis,
  if so after that you will definitely obtain fastidious
  experience.

 44. Do you have a spam issue on this blog; I
  also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade methods with others, please shoot me an email if
  interested.

 45. p498938 říká:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Many thanks

 46. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your
  site is wonderful, let alone the content!

 47. Asking questions are genuinely fastidious thing if you are
  not understanding something totally, however this
  piece of writing presents fastidious understanding yet.

 48. You could definitely see your expertise in the work you
  write. The arena hopes for more passionate
  writers like you who are not afraid to mention how they believe.

  At all times follow your heart.

 49. continuously i used to read smaller content which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

 50. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit,
  but other than that, this is great blog. A great read.
  I will definitely be back.

 51. Thank you for another informative website.
  The place else could I am getting that type of information written in such a perfect means?
  I’ve a project that I’m simply now operating on, and I have been on the look out for
  such info.

 52. soma říká:

  These are in fact wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some pleasant factors here. Any way keep up
  wrinting.

 53. soma pill říká:

  Undeniably consider that which you said. Your favourite reason seemed to be at the web the simplest factor to take note of.
  I say to you, I definitely get annoyed even as other
  folks think about worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the highest as neatly as
  defined out the whole thing without having side-effects , other people can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thank you

 54. soma pill říká:

  Howdy, I think your website may be having web browser compatibility problems.
  When I look at your site in Safari, it looks fine however
  when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, excellent site!

 55. Tech Blog říká:

  Hi, Neat post. There is an issue along with your site in internet explorer, might
  test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a huge component of other people will leave out your wonderful writing due to this
  problem.

 56. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same subjects
  as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 57. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is really informative. I am going to watch
  out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.

  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 58. soma říká:

  Thank you for some other wonderful post.
  The place else may just anyone get that kind of
  info in such an ideal manner of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such information.

 59. Tech News říká:

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring
  blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 60. This paragraph provides clear idea in favor of
  the new users of blogging, that truly how to do blogging.

 61. Tech Blog říká:

  I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please permit me realize in order that I could subscribe.
  Thanks.

 62. Tech Blog říká:

  I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this amazing
  site yourself? Please reply back as I’m looking to create my
  own personal website and would love to find
  out where you got this from or exactly what the theme is called.
  Cheers!

 63. discuss říká:

  It’s in point of fact a great and helpful piece of info.
  I am satisfied that you just shared this useful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 64. I’m really inspired along with your writing skills and also with the format
  on your weblog. Is this a paid subject or did you modify it your
  self? Either way keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a great weblog like this one today..

 65. Good day! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at a
  few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely
  delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 66. hack FGO říká:

  Thanks for sharing such a pleasant thinking, article is good, thats why i have read it entirely|

 67. Have you ever thought about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is important and all.
  Nevertheless just imagine if you added some great pictures or videos to give
  your posts more, „pop“! Your content is excellent but
  with images and clips, this site could definitely
  be one of the very best in its field. Wonderful blog!

 68. Hello, I think your site may be having web browser compatibility problems.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it
  has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads
  up! Apart from that, excellent blog!

 69. Its like you read my thoughts! You seem to understand a lot
  approximately this, like you wrote the ebook in it or
  something. I believe that you simply can do with a few p.c.
  to pressure the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog.
  A fantastic read. I will definitely be back. buy in bulk from replica wholesale china

 70. kigurumi říká:

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and reporting!
  Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll.

 71. Its not my first time to pay a quick visit this website, i
  am browsing this web page dailly and take pleasant facts from here all the time.

  Also visit my website; 免费vpn windows

 72. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment
  is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Bless you!

 73. Denny říká:

  Hi there to every body, it’s my first go to see
  of this weblog; this weblog contains remarkable and truly good stuff for
  visitors.

 74. I do accept as true with all the ideas you’ve offered for
  your post. They are very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for starters.
  May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 75. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it
  up all over the web without my agreement. Do you know any solutions
  to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 76. gclub říká:

  gclubauto เว็บพนันออนไลน์
  สล็อต บาคาร่า แหล่งรวมควมาสนุก จากทุกที่ๆ มีเกมให้เลือกเล่นหลากหลายรูปแบบ
  gclub

 77. That is a great tip especially to those new to the
  blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one.

  A must read post!

  Here is my blog post :: daftar slot online

 78. It is perfect time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I have read this post and if
  I could I want to suggest you few interesting things or
  tips. Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I desire to read even more things about it!

 79. If you are going for most excellent contents like me, just visit this web page all the time
  because it presents quality contents, thanks

  Also visit my webpage … Korean Sex Tube

 80. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a enjoyment
  account it. Look complicated to far brought agreeable from
  you! By the way, how can we keep in touch?

 81. I don’t even know the way I stopped up right here,
  however I thought this publish used to bbe good. I don’t
  realize who you are but certainly you are going to a well-known blogger
  should you aren’t already 😉 Cheers!

 82. pastes říká:

  Hello, its nice article regarding media print, we all be aware of media
  is a great source of facts.

 83. Gin tonic říká:

  Simply desire to say your article is as surprising. The clearness on your put up is just great and i can assume you are an expert on this subject.
  Well together with your permission let me to clutch your RSS feed to keep up to date with drawing
  close post. Thanks a million and please continue the enjoyable
  work.

 84. hey říká:

  It’s difficult to find educated people about this topic, but you seem like you know
  what you’re talking about! Thanks

 85. Tech Blog říká:

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up
  plus the rest of the website is really good.

 86. Meu Vision říká:

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely
  magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like
  what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read much more from you. This is really a great site.

 87. Tech Blog říká:

  If you are going for most excellent contents like myself, only pay a visit this web page daily as it provides quality contents, thanks

 88. My brother suggested I might like this website. He was totally right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 89. If you are going for finest contents like myself, simply pay
  a visit this web site daily for the reason that it presents feature contents, thanks

 90. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to check out
  your website on my iphone during lunch break. I love the
  knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 91. If some one desires expert view about blogging and site-building afterward i recommend him/her to
  visit this webpage, Keep up the nice job.

 92. I just like the valuable info you supply to your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more here frequently.
  I’m relatively certain I will learn lots of new stuff proper right here!
  Good luck for the following!

 93. Noe říká:

  Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading
  it, you can be a great author. I will make certain to bookmark your blog and may come back in the foreseeable future.
  I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice evening!

 94. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be
  on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that
  they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the
  top and also defined out the whole thing without having
  side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 95. I am extremely inspired with your writing ablities as neatly as with the format for your weblog.

  Is this a paid theme or did youu modify it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to look a great blog like this one
  thes days.

 96. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog.

  It seems like some of the text on your content are
  running off the screen. Can somebody else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my browser because I’ve
  had this happen previously. Appreciate it

 97. you are really a good webmaster. The website loading speed is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a excellent job in this topic!

 98. cat acne říká:

  Hi there to all, it’s really a good for me to pay a visit this site, it includes important Information.

  Also visit my blog post; cat acne

 99. homepage říká:

  After going over a few of the blog posts on your website, I really
  appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark ite list aand will bee checking back
  soon. Take a look at my web site as well andd tell me what yyou think.

  homepage

  Should youu visit ouur site proper this instant,
  you will be able to decide on noo matter game the
  best Folkeautomaten Casiono can offer and begin having a variety of
  enjoyable. Free rooms are one of the crucial sought-after comps.

  The findings were printed withhin the American Journal of Industrial Medicine.

 100. I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or
  two images. Maybe you could space it out better?

  Also visit my site; pills alopecia areata treatment

 101. satta říká:

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing is
  available on net?

 102. Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes
  that produce the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 103. certainly like your website but you need to take a look at the
  spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome
  to inform the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 104. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my
  followers! Superb blog and amazing style and design.

 105. Greetings I am so thrilled I found your blog, I really found you by accident,
  while I was browsing on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the moment
  but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic
  b.

 106. kynseo říká:

  kynseo Digital Marketing Services · Search
  Engine Optimization (SEO) · Franchise SEO · Local SEO ·
  Technical SEO · Link Building · Web Design & Development

 107. Download Free říká:

  Ahaa, its fastidious dialogue about this piece of writing here at this webpage, I have
  read all that, so now me also commenting here.

 108. كود amazon říká:

  I blog often and I seriously appreciate your information. Your article has really
  peaked my interest. I am going to bookmark your
  blog and keep checking for new details about once a week.
  I subscribed to your Feed too. https://neverbroke.club/amazon454

 109. كود amazon říká:

  I blog often and I seriously appreciate your information.
  Your article has really peaked my interest. I am going
  to bookmark your blog and keep checking for new details about
  once a week. I subscribed to your Feed too. https://neverbroke.club/amazon454

 110. I enjoy what you guys are usually up too. This kind of clever
  work and exposure! Keep up the terrific works
  guys I’ve included you guys to my own blogroll.

 111. livescore.sx říká:

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and
  it’s time to be happy. I have read this put up and if I may I want
  to counsel you few attention-grabbing things or advice.
  Maybe you can write next articles relating to this article.
  I want to learn more issues approximately it!

 112. It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I am glad that
  you simply shared this helpful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 113. My brother recommended I may like this web site. He used
  to be totally right. This submit actually made my day. You cann’t believe just how much
  time I had spent for this information! Thank you!

 114. Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes that will
  make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 115. I have to thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I am hoping to check out the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉 https://anotepad.com/notes/8k97knji

 116. wonder woman říká:

  After looking at a handful of the blog articles on your web
  page, I truly like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and
  will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know what you think.

 117. If some one neeeds to be uodated with most recent technologies then he must be go tto
  see this web page aand be up to date everyday.

 118. slot online říká:

  Hi there to all, the contents present at this web page are actually amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 119. Service říká:

  I love what you guys tend to be up too. Such clever work
  and coverage! Keep up the good works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 120. You really make it seem really easy along with your presentation however I find this topic
  to be actually something which I feel I would never understand.
  It kind of feels too complicated and extremely extensive for
  me. I am having a look ahead in your subsequent post,
  I’ll try to get the cling of it!

 121. If gambling online is a serious pastime for you or is a pastime you enjoy,
  choosing between the hundreds of online casinos in the
  present can be a bit daunting. In the end, each online player has their
  own unique personality, likes and dislikes, as well as their preferred games.
  As each player is unique and so are casinos online.
  Below are the basics to consider when shopping around for a casino online that can meet your
  gambling requirements and some. When it comes to casinos online I go to play and I play to make money.
  First and foremost, I come to play. This means that you’re likely to play an activity
  you don’t like. Even if you’re playing games that are common to
  the majority of casinos, such as poker If the interface
  is unresponsive, you’re certain to be forced to take a quick „exit. „Because that online
  gambling sites only offer games where bets are required,
  you might think you’re limited in your options but that’s further from the truth.

  Numerous companies boast of exploring the boundaries and providing innovative games that push the boundaries in regards to graphics, sound and playability.
  It is a good idea to have an idea of what online casinos offer games
  you’re keen to play. Companies like Rival or Cryptologic are just two of the many top casino software providers online that are pushing the boundaries of every game they put
  out.

 122. pubg říká:

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better? https://www.racked.com/users/cates698231

 123. Hello! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.
  Does building a well-established blog such
  as yours require a large amount of work? I’m completely new to blogging however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience
  and views online. Please let me know if you have
  any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 124. It is in point of fact a great and helpful piece of info.
  I am glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 125. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is
  really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll
  be grateful if you continue this in future. A lot of people will be
  benefited from your writing. Cheers!

  Review my page – Sell House Fast

 126. I have read so many content about the blogger lovers however this article is
  really a pleasant post, keep it up.

  Feel free to visit my blog: Rozne strony www

 127. Admiring the persistence you put into your blog
  and in depth information you offer. It’s nice
  to come across a blog every once in a while that isn’t the same out
  of date rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and
  I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 128. escorts říká:

  What’s up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing
  data, that’s actually fine, keep up writing.

 129. More info říká:

  continuously i used to read smaller content which as well clear their motive,
  and that is also happening with this post which I am reading here.

 130. Today, I went to the beach front with my children. I
  found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!

 131. First of all I would like to say superb blog! I had
  a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts
  out there. I truly do take pleasure in writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any
  ideas or hints? Cheers!

  Also visit my web site; fun88s.vip หวย fun88 จ่าย ยัง ไง

 132. Pretty section of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds or even I fulfillment you get entry to consistently rapidly.

  Look into my blog post: sell house fast Dekalb County GA

 133. Nice post. I was checking continuously this blog
  and I’m impressed! Very helpful info specifically the remaining phase :
  ) I take care of such information much. I
  was seeking this certain info for a long time.
  Thanks and best of luck.

  Visit my web-site :: ซื้อหวย

 134. brawl apk říká:

  Nulls Brawl APK, sınırsız mücevher ve paranın keyfini çıkarabileceğiniz tamamen kişisel bir sunucu sağlayan orijinal mobil
  oyunun harika bir klonudur. Orijinal oyun şeklinde, oyun içi mağazadan para satın almanız gerekiyor ve peşinden karakteriniz için kilit açma öğeleri satın alabiliyorsunuz.

  Tıpkı orijinal oyun benzer biçimde, iki sınıftan birini seçmeniz
  gerekiyor: Warrior yada Rogue. Seçim tamamen size aittir ve daha sonra fikrinizi
  değiştirmeniz durumunda sonucunızı geri alma seçeneği sunulur.
  Bu oyun ayrıca size kontrolleri ve komutları kullanma mevzusunda bir eğitim verir.

 135. Kış aylarında özellikle kuru bir cilde sahip kişilerde cildin olduğundan çok daha fazla kuruması ve hatta pul pul dökülür hale gelmesi en çok gözlemlenen sorunlardan biri

  Bunun için de dikkat etmemiz gereken ve alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gereken birkaç noktaya değineceğiz.
  O zaman gelin hep birlikte sizler için hazırladığımız yazımıza birlikte göz atalım.

 136. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored
  myself or outsourced but it looks like a lot of it
  is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 137. I’m gone to tell my little brother, that he should also
  go to see this webpage on regular basis to get updated from latest news update.

 138. slot dana říká:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 139. 1. Sınıf matematik testleri Yeni müfredata uygun olarak sitemizde yer almaktadır.
  Yeni müfredata uygun olarak sitemizde yer almaktadır. Sıvı ölçme,
  uzunluk ölçme, geometrik örüntüler, geometrik cisimler, zaman ölçme, kesirler, paralarımız, doğal
  sayılar, doğal sayılarda çıkartma ve toplama işlemi gibi onlarca konu ve test!
  Matematik testleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 140. I used to be recommended this web site by my cousin. I am not
  positive whether or not this publish is written by means of him as nobody else recognize such unique about
  my problem. You’re incredible! Thank you!

 141. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt
  donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll
  settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook
  group. Chat soon!

 142. Ketaslot, Judi Online Terpercaya dan Tergacor di Indonesia | Slot
  Deposit Pulsa Tanpa Potongan

  KETASLOT ialah judi Online Terpercaya dan Tergacor di Indonesia,
  yang bisa memberikan anda pengalaman dalam bermain ratusan game slot terbaik, dengan memakai deposit pulsa tanpa potongan. KETASLOT sebagai situs
  judi Online Terpercaya dan Tergacor juga menyiapkan 10 pasaran togel/ toto online untuk memanjakan player KETASLOT. 
  Sebagai website judi online terpercaya dan tergacor, pastinya mempunyai
  ratusan permainan slot tergacor , yang bisa memanjakan pemainnya.
  Tidak cuma slot saja, di KETASLOT, player juga dapat bermain , Livecasino,
  Sport dan tembak ikan. Hadirnya KETASLOT sebagai website/laman judi
  online terpercaya dan tergacor adalah jalan keluar bagi anda pecinta game
  slot dan toto online untuk mengalihkan atau mumbunuh rasa bosan anda ditengah masa pandemi yang tidak menentu yang membikin waktu anda
  lebih banyak di rumah.  KETASLOT tidak cuma menawarkan game slot tergacor, melainkan juga menawarkan kenyamanan  untuk playernya

  Profit Bermain di Judi Online Terpercaya dan Tergacor KETASLOT

  Bermian game judi online terpercaya dan tergacor di KETASLOT tentunya banyak
  keuntungannya. Mulai dari game-game slot dengan RTP yang tinggi
  sampai berlimpahnya bonus yang dikasih KETASLOT

  Bonus Anggota Baru 100 %

  KETASLOT sebagai web judi online terpercaya dan tergacor tentunya sungguh-sungguh memnjakan membernya supaya betah dan nyaman bermain. Salah satu format kenyamanan hal yang demikian, dengan memberikan Bonus 100 %, dengan minimal deposit Rp 100ribu.

  Untuk Infotmasi selengkapnya silahkan kunjungi KETASLOT pada menu promosi

  Bonus Undian Saldo Bayaran

  Bonus undian Saldo Cuma-cuma dengan Sempurna Hadiah RP 10 Juta, nantinya akan diundi tiap-tiap bulannya pada tanggal 10.

  Untuk syaratnya, player mengerjakan deposit Rp 100 ribu dan klaim
  tiketnya dengan Whatsapp sah KetaSlot di nomor 081973397560
  dengan wujud \“klaim karcis (spasi) user id. Untuk Infotmasi selengkapnya silahkan kunjungi KETASLOT pada menu promosi

  Bonus T-shirt Eklusif KETASLOT

  Untuk anggota atau player Website Judi Online Terperdaya dan Tergacor KETASLOT, dapat menerima Marcendise eklusif KAOS KETASLOT. Syaratnya, cuma dengan melakuan deposit sebesr Rp 200 Ribu. Untuk Infotmasi selengkapnya silahkan kunjungi KETASLOT pada menu promosi

 143. Every weekend i used to go to see this website, for the reason that i
  wish for enjoyment, for the reason that this this website conations actually nice funny information too.

 144. Just wish to say your article is as amazing.
  The clearness in your submit is just great and i could think you are an expert in this subject.
  Well with your permission allow me to take hold of your feed to stay updated with drawing close
  post. Thank you one million and please carry on the enjoyable work.

 145. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 146. topsmartiptv říká:

  I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with your site.
  It seems like some of the written text within your content are running off
  the screen. Can someone else please comment and let me know if this
  is happening to them as well? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 147. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still
  new to the whole thing. Do you have any recommendations for newbie
  blog writers? I’d certainly appreciate it. https://www.kiva.org/lender/jack2151

 148. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for newbie blog writers?

  I’d certainly appreciate it. https://www.kiva.org/lender/jack2151

 149. kickass říká:

  Everything is very open with a very clear description of the challenges.
  It was definitely informative. Your site is very useful.
  Thanks for sharing!

 150. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful.

  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you
  say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I cant wait to read far more from you. This
  is actually a wonderful web site.

 151. satta říká:

  My spouse and I stumbled over here from a different
  page and thought I might check things out. I like what I
  see so i am just following you. Look forward
  to exploring your web page again.

 152. google maps yorum satın al hizmeti için uygun sağlayıcı arıyorsanız google maps yorum satın al adlı videomuz tam sizin isteklerinize uygun olarak hazırlandı.

 153. If you are going for most excellent contents like myself,
  just pay a visit this website every day as it offers feature
  contents, thanks

  Visit my web-site – slot dana 5000

 154. nung108hd.com říká:

  Do you mind if I quote a few of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your site?

  My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 155. Followhat říká:

  Hey! I know this is kinda off topic however
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe
  guest authoring a blog post or vice-versa?
  My site addresses a lot of the same subjects as yours and I think
  we could greatly benefit from each other. If you happen to be
  interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way! http://ict-edu.uk/user/pofij22351/

 156. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet
  the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get
  annoyed while people consider worries that they just do not know
  about. You managed to hit the nail upon the top and
  also defined out the whole thing without having side effect ,
  people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

  Have a look at my web page … slot deposit dana

 157. web říká:

  Good day I am so excited I found your web site, I
  really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say thanks for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute
  but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the awesome work.

 158. Excellent post. I was checking constantly this blog and
  I’m impressed! Extremely useful info specially the last part :
  ) I care for such information a lot. I was seeking
  this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 159. google yorum satın al hizmeti ile işletmenize daha çok müşteri çekin ve satışlarınızı artırın

 160. beans říká:

  Add chipotle and adobo sauce and stir to combine.

  Look into my page: beans

 161. It is in reality a nice and helpful piece of info. I am happy that you just shared this
  useful info with us. Please stay us informed like this.

  Thank you for sharing.

 162. Quallity articles oor reviews is tthe crucial to be a focus for the
  visitors to goo to see the web page, that’s what this web page is providing.

 163. joker123 říká:

  I loved as much as you’ll receive carried out right
  here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield
  this hike.

 164. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 165. Visit here říká:

  Everyone loves it whenever people get together and share
  opinions. Great site, continue the good work!

 166. Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and come with almost all vital infos. I would like to peer more posts like this .
  It’s going to be ending of mine day, but before ending I am reading this fantastic paragraph to increase my knowledge.

 167. Hi there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 168. I just like the helpful information you supply to your articles.
  I will bookmark your weblog and test once more here frequently.
  I’m reasonably sure I’ll learn a lot of new stuff right
  right here! Best of luck for the next!

 169. slot dana říká:

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and
  I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

  Have a look at my website: slot dana

 170. patty's day říká:

  I’m not that much of a internet reader to
  be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll
  go ahead and bookmark your website to come back later. All the best

  Stop by my web blog … patty’s day

 171. slot gacor říká:

  Heya i am for the primary time here. I came across this board and I
  find It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something back and aid others like you aided me.

 172. hair loss říká:

  Hi friends, how is everything, andd what you would like too say concerning this post, in my view its in fact
  amazing for me.

 173. Kişisel tarzın en üst noktası için, bir kuyumcudan daha iyi bir yer yoktur.
  500’den fazla özel kreasyon da dahil olmak üzere 20.000’den fazla mücevher parçasıyla, Star Kuyumculuk her bütçeye ve zevke uygun bir ürünler sunar.

  Mücevherlerinizi satın almak için bilgili, tutkulu bir kadroya sahip
  olan mağazamızı ziyaret edin. Kişiselleştirilmiş hizmet ve rekabet edilemez fiyatlarımız karşısında ultra memnun olacaksınız.

  Ayrıca tasarımcılarımız kişiliğiniz için mükemmel
  parçayı bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır!

 174. discuss říká:

  This is my first time pay a visit at here and i am genuinely pleassant
  to read everthing at single place.

 175. satta king říká:

  A fascinating discussion is worth comment.
  I believe that you need to publish more on this subject matter, it
  may not be a taboo subject but usually people do not discuss these issues.

  To the next! Best wishes!!

 176. slot online říká:

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any feed-back would be greatly appreciated. http://snooker-history.com

 177. Hi there, I believe your site may bee having internet browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opeing inn
  I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to provijde you
  with a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 178. mamba dating říká:

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog too rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know
  oof any please share. Thanks!

 179. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really loved surfing around your weblog posts.
  In any case I will be subscribing for your rrss feed and I’m hoping you write onche more
  soon!

 180. slope game říká:

  hi!,I like your writing very so much! share we be in contact extra
  about your article on AOL? I require a specialist in this space
  to unravel my problem. May be that’s you! Having a look ahead to peer
  you.

 181. Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you happen to be a great author.I will always bookmark your blog and will
  often come back in the foreseeable future. I want to encourage you continue your great job, have a nice evening!

 182. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Bless you

  Feel free to surf to my blog; slot dana 5000

 183. firma říká:

  Hi I am so grateful I found your blog, I really found you by accident, while I was researching on Bing for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic jo.

 184. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  deal with the same topics? Thanks for your time!

  Feel free to visit my web-site – situs slot online

 185. Thanks , I have recently been searching for info about this topic for ages and yours is
  the greatest I’ve found out till now. However,
  what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 186. Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but
  it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

  Here is my website … situs slot online

 187. dankwoods říká:

  What’s up, I would like to subscribe for this weblog to obtain latest updates,
  therefore where can i do it please help out.

 188. Slot Tergacor říká:

  Slot Tergacor Deposit Pulsa Tanpa Potongan dan Pelayanan 24 Jam
  KetaSlot adalah Slot Tergancor 2022, slot deposit pulsa terbesar di Indonesia.
  Keta Slot yang berpusat pada permainan slot online, menyediakan beraneka macam slot deposit e-wallet seperti: Dana, Ovo, Gopay,
  Tautan aja. Kami juga mendapatkan rekening BCA, Mandiri, BRI dan BNI.
  Secara lagi kami juga menyediakan tipe deposit pulsa
  Telkomsel dan XL.

  Bukan cuma itu saja, sebagai pelaku judi online terpercaya Slot Tergacor
  2022 menyediakan deposit pulsa tanpa potongan, juga wajib menyediakan pelayanan yang terbaik seperti, layanan Livechat, Whatsapp, Telegram dan Line
  yang beroperasional selama 24 jam. Layanan 24
  jam yang siap menolong dan menjawab pertanyaan anda.

  Layanan kustomer services juga menyediakan jasa registrasi.
  Jadi jikalau anda mengalami kesusahan anda bisa lantas menghubungi layanan yang kami
  sediakan pada bawah kanan layer device anda.

  Apa itu slot Tergacor dan Web judi online deposit pulsa terpercaya?

  Permainan slot Slot tergacor 2022 sudah lama dimainkan di luar negeri
  seperti. Amerika, Hongkong sampai Malaysia. Slot awam nya
  dimainkan dalam casino. Tapi dengan berkembangnya jaman dan teknologi,
  para teknisi terkemuka sudah memaksimalkan permianan slot pulsa yang
  bisa dimainkan dimana saja dan kapan saja. Ini juga bisa disebabkan oleh
  banyak nya peminat slot pulsa online di Indonesia dan dengan ini permainan slot pulsa
  online sudah merakyat di Indonesia. Anda cuma perlu mengaitkan Dunia ke
  telpon pintar anda karenanya kau telah bisa bermain.
  Melainkan perlu dikenal bahwa tak tiap-tiap website judi online berani membayar kemenangan membernya.

  Karenanya dari itu, Keta slot berharap menadi agen slot pulsa yang berani membayar
  berapapun kemenangan anggota dengan cash dan secara segera.

  Untuk bermain di website slot tergacor 2022 Ketaslot dapat lantas menghubungi livechat, atau
  dapat mencarinya di mesin pencarian Google dengan kata kunci Ketaslot atau Keta
  Slot. Tak cuma itu, untuk daftar di Situs Slot deposit pulsa tanpa potongan, dapat juga dihubungi melalui Whatsapp,
  SMS atau telpon.

 189. gali říká:

  Nice weblog here! Additionally your website so much up fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate link on your host?

  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 190. Aimee říká:

  Hi Dear, are you actually visiting this website on a regular basis,
  if so afterward you will definitely get good know-how.

 191. Hurrah! At last I got a web site from where I be able to truly obtain useful data regarding my
  study and knowledge.

 192. Website říká:

  Permanent makeup is an older technology that has remained to be used.
  Permanent makeup classes train people who tattoo to apply makeup that seems like makeup.
  While some people may seem permanent makeup a technique for lazy people, those who take permanent makeup classes aren’t thinking
  of that; they are thinking of those who cannot apply makeup by themselves.
  Anyone who has difficulty can be helped by permanent makeup.When it comes to applying makeup eye sight
  is the most important factor. When people see unappealing
  makeup on someone else and are concerned, they
  usually consider whether the person can actually see themselves.

  Some people aren’t seeing and thus have trouble applying makeup.
  Permanent makeup classes teach people to apply makeup so those with difficulty seeing have the
  look of well-applied makeup.When individuals take permanent makeup
  classes, they might not realize who they are aiding. There are people
  old and young, who aren’t able to keep their balance.
  Some suffer from medical conditions or conditions that cause
  them shake. Anyone who’s tried putting onto makeup whilst shaking is aware of how difficult this is.

  Permanent makeup helps those with problems with steadying maintain a professional appearance with makeup
  and all.

 193. Hi there! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send
  me an e-mail. I look forward to hearing from
  you! Wonderful blog by the way!

 194. poker online říká:

  Hello I am so delighted I found your weblog, I really found
  you by error, while I was browsing on Digg for something
  else, Anyways I am here now and would just like to say cheers
  for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to browse it all
  at the minute but I have book-marked it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the fantastic work.

  Here is my webpage … poker online

 195. health říká:

  The other day, while I was at work, my sister stole
  my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My
  iPad is now broken and she has 83 views. I know this is
  completely off topic but I had to share it with someone!

 196. I believe that is one of the so much important information for me.
  And i am glad studying your article. But should commentary on some basic things, The web site style is great,
  the articles is truly great : D. Excellent job,
  cheers

 197. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came
  to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its
  ok to use a few of your ideas!!

 198. Thank you for another informative website. Where else could I am getting that type of information written in such a perfect approach?
  I’ve a challenge that I’m simply now running on, and I have been on the look out for such information.

 199. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet
  I never discovered any fascinating article like yours. It is lovely price sufficient for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as
  you did, the net will probably be a lot more useful
  than ever before.

 200. homepage říká:

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting
  to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so
  I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!
  homepage

 201. homepage říká:

  Hi juset wanted to give you a quick herads up and let you know a few of
  the images aren’t loading correctly. I’m not sure why
  but I think iits a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show thhe same outcome.

  благотворительность homepage Parimatch Foundation международный благотворительный фонд

 202. Hi there! I know this is somewhat off-topic
  however I had to ask. Does building a well-established blog such
  as yours require a massive amount work? I’m brand new to running a
  blog but I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online.

  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.

  Appreciate it!

 203. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really
  make my blog stand out. Please let me know
  where you got your design. Thanks

 204. iptv reseller říká:

  Unquestionably imagine that which you said. Your favorite justification appeared to be at
  the web the easiest thing to take into account of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as folks think about issues that they plainly don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole
  thing without having side-effects , other folks can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 205. Thanks for the auspicious writeup. It actually was a leisure account it.
  Look complicated to more added agreeable from you! By the
  way, how could we communicate?

 206. Estimasi Indonesia akan menjadi negara maju dinyatakan oleh McKinsey Global Institute.
  McKinsey menyatakan bahwa pada tahun 2030, GDP Indonesia bisa menempati urutan nomor
  7 dunia. Hal tersebut ditunjang oleh peningkatan kelas
  menengah1 dari 45 juta orang pada tahun 2013 menjadi 135 juta orang pada tahun 2030.
  Dalam jangka panjang Indonesia on the right track menuju negara maju, namun dalam jangka
  pendek banyak terdapat permasalahan yang dapat menyebabkan target
  menjadi developed country sulit untuk direalisasikan.

  Kendala utama yang dapat menghalangi target untuk menjadi negara maju yaitu terkait dengan penduduk
  sebagai subjek pembangunan. Titik fokusnya mengarah kepada kualitas
  Sumber Daya Manusia (SDM) sebagai aktor utama dalam pembangunan. Kualitas SDM yang rendah dapat menyebabkan produktivitas dan daya saing bangsa secara
  keseluruhan ikut menurun.

 207. Great weblog here! Also your site a lot up fast! What
  host are you the use of? Can I am getting your affiliate link
  in your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 208. Laurie říká:

  Aw, thiis was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to make a superb article?
  but what can I say? I puut things off a lot and don’t manage to get nearly
  anything done.

 209. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 210. Howdy, I think your site could possibly be having internet browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening
  in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Aside from that, excellent site!

 211. Wow! This blog looks just like my old one! It’s
  on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design.
  Great choice of colors!

  Here is my site cashofferplease

 212. Samyang říká:

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and
  say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too
  am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 213. Howdy very nice web site!! Guy .. Excellent ..
  Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also?
  I am satisfied to seek out so many useful info right here within the
  put up, we’d like work out extra techniques on this regard, thank you computer stand for laptop
  manufacturer (https://yshieldtech.com) sharing.
  . . . . . cooling pads for gaming laptops producer

 214. Togel Online říká:

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam remarks?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?

  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 215. James říká:

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the
  whole thing without having side effect , people can take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks 可画全部付费功能 canva素材 (James)没有信用卡怎么办

 216. Good post. I learn something totally new and challenging
  on sites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read
  articles from other writers and use a little something from their websites.

 217. Hello would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 218. Heya fantastic blog! Does running a blog such as
  this require a lot of work? I’ve no understanding of programming but I had been hoping to start
  my own blog in the near future. Anyhow, if you have any
  suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject however I just
  needed to ask. Many thanks!

 219. lk-cs.info říká:

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed
  about my trouble. You are incredible! Thanks!

 220. I will immediately take hold of your rss as I can not find
  your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any?

  Kindly let me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 221. What’s up colleagues, how is all, and what you want to
  say on the topic of this piece of writing, in my view its really awesome for me.

 222. betflik říká:

  เว็บไซต์ สล็อต ยอดนิยมอันดับ 1
  แหล่งรวมพนันออนไลน์ ที่มีเกมเดิมพันอยู่ในเว็บเดียวมากยิ่งกว่า
  500 เกม เลือกเล่นได้อย่างจุใจกันเลยทีเดียว รองรับการเล่นผ่านมือถือที่เสถียรเยอะที่สุด เลือกเกมเดิมพันได้อย่างจุใจ เลือกเล่นได้ทุกเกมในเว็บไซต์เรา เพราะเหตุว่ามีบริการดี
  24 ชม. สามารถสมัครได้เลย สมัครฟรีไม่มีค่าใช้จ่ายย
  สำหรับผู้เล่นใหม่ สามารถรับโบนัส
  100% เป็นเกมที่เล่นง่ายดายๆแล้วก็ยังเหมาะสำหรับผู้เล่นที่มีเงินทุนน้อย เหมือนกันกับเกมที่ใช้งบประมาณน้อยก็สามารถเล่นได้เงินจริง ไม่มีอย่างน้อยและก็ยังเป็นเกมการเดิมพนันออนไลน์ ที่ทำให้คุณสร้างรายได้ได้อีกด้วย

  เกมสล็อตจากค่าย PG SLOT แหล่งรวมสล็อตออนไลน์มากยิ่งกว่า 500
  เกม สามารถเล่นได้ ทั้งยังผ่านโทรศัพท์มือถือ
  ทุกระบบทั้ง IOS รวมทั้ง Android หาเงินจากสล็อต ในช่วงโควิดแบบงี้ วิธีการสร้างรายได้ให้กับตนเองโดยไม่ต้องสิ้นเปลืองแรงเลย เพียงแค่มีเงินทุนน้อย ก็สามารถสร้างรายได้อย่างมหาศาล หารายได้กล้วยๆจากการเล่นเกมสล็อตออนไลน์ Pgslot ยอดเยี่ยมเกมสล็อตออนไลน์ เล่นง่าย ได้เงินจริง สามารถกลายเป็นคนมั่งคั่งได้ในชั่วช้าข้ามคืนด้วยเหตุว่าเว็บไซต์ของพวกเรา ได้จัดโปรโมชั่นเอาอกเอาใจสมาชิกทุกท่าน สล็อต
  เว็บไซต์ตรง ไม่ผ่านเอเย่นต์ ละลานตา ตื่นดวงใจ
  ไปกับการปั่นสล็อตแบบชิลๆแจ็คพอตแตกง่าย

  PG Slot เว็บสล็อต เล่นง่าย จ่ายจริง โปรโมชั่นมาก รางวัลใหญ่ออกบ่อยที่สุด ฝาก-ถอน อัตโนมัติตลอด
  24 ชั่วโมง ลงทะเบียนใหม่ ไม่มีอย่างต่ำ ฝากง่าย ถอนไว เร็วทันใจ ไม่มีอันตราย 100% เจอกับเกมสล็อต รางวัลใหญ่ออกบ่อยที่สุด โปรสล็อตถอนไม่อั้น รูปแบบการวางเดิมพันที่แสนง่ายดาย และยังรวมไปถึงตัวเกมที่น่าเล่น
  แปลกใหม่ ล้ำยุค แถมยังเพิ่มความสบายสบายให้กับผู้เล่นมากขึ้นเรื่อยๆ

 223. Excellent blog right here! Additionally your site loads up fast!
  What host are you the use of? Can I am getting your associate link in your host?
  I want my web site loaded up as quickly as yours
  lol

 224. result říká:

  I love what you guys are usually up too. This kind of clever
  work and exposure! Keep up the great works guys I’ve added you guys to blogroll.

 225. You could definitely see your expertise in the article you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who
  are not afraid to say how they believe. All
  the time follow your heart.

 226. Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your
  post is simply spectacular and that i could assume you’re an expert in this subject.
  Fine with your permission let me to clutch your feed to stay up to date with approaching
  post. Thank you a million and please carry on the gratifying work.

 227. lolita říká:

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will
  also do similar in favor of you.

 228. This accommodates the fun, interactive, workout routines and tips that it’s important to follow so as to get the results that you just need.
  This program comprises quite a bit of data at a very inexpensive value.

  It contains a whole lot of detailed data provided for youngsters in a enjoyable and entertaining
  method. There are flashcards to draw the eye of children. He would
  have a specific time to learn particular things, and there
  can be assessments. There are components throughout the package
  deal that may guide you on the ways to ensure your youngster is able to read well.
  Many opinions present that this program is effective in teaching a toddler the way to learn at a very younger age.
  “ As mother and father, all of us recognize the importance of educating a child to learn effectively as per his reading functionality. Sometimes, teaching your children the right way to learn can be irritating, proper? Furthermore, your children is not going to be the one ones whose communication and linguistic expertise will enhance, In truth, since you’re teaching them, you will enhance in these features as well.

 229. Ahaa, its nice dialogue concerning this post here at this web site, I have read all
  that, so now me also commenting at this place.

 230. slot online říká:

  Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for providing these details.

 231. Thank you for any other informative blog. The place else may I get that kind of info written in such an ideal
  method? I’ve a challenge that I am just now operating
  on, and I have been on the glance out for such info.

 232. Heya i am for the first time here. I came across this board and
  I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

  wholesale electronics from china wholesaler

 233. Thank you a lot for sharing this with all of
  us you actually realize what you’re talking approximately!

  Bookmarked. Kindly additionally talk over with my website =).
  We may have a link change agreement among
  us

 234. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this.
  And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to talk
  about this issue here on your blog.

 235. Tarah říká:

  Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you
  have any points or suggestions? Appreciate it

 236. Susana říká:

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite sure I will learn a lot of new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 237. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook
  group. Talk soon!

 238. king říká:

  It’s actually a great and helpful piece of info.

  I’m happy that you just shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 239. Saxenda říká:

  Asking questions are truly fastidious thing if you are not understanding
  something completely, except this piece of writing presents pleasant
  understanding yet.

  Have a look at my webpage … Saxenda

 240. Tuyet říká:

  For newest news you have to pay a quick visit the web and on the web I found this web page as a most excellent site for most recent updates.

 241. I am really inspired together with your writing abilities as neatly as with the format for your blog.

  Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to see a great weblog like this one today..

 242. Greate post. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg
  it and in my view suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

 243. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I am hoping to contribute & aid other users like its helped me.
  Great job.

 244. I have been surfing online more than three hours today, yet I
  never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much
  more useful than ever before.

 245. Everyone loves what you guys are up too. Such clever
  work and coverage! Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 246. Daisy říká:

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m
  impressed! Extremely useful info specifically the last part
  🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 247. Deneen říká:

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to
  drive the message home a bit, but instead of that, this is great
  blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 248. naturally like your website however you need
  to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I’ll certainly come again again.

 249. Louvenia říká:

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything.
  However imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, „pop“!
  Your content is excellent but with images and video clips, this blog could undeniably be one of the
  very best in its field. Amazing blog!

 250. Hello, I believe your website might be having browser compatibility problems.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine
  however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.

  I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that,
  great blog!

 251. I used to be suggested this web site by means of my cousin. I am
  no longer sure whether or not this submit is written by him
  as no one else realize such exact about my problem. You’re incredible!

  Thank you!

 252. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another
  platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 253. I’ll immediately snatch your rss feed as I can’t to find your
  e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly allow me recognize so that I may subscribe.
  Thanks.

 254. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 255. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog
  writer but I’m still new to everything. Do
  you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d
  genuinely appreciate it.

 256. This is the perfect web site for anyone who hopes to find out about this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need
  to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that’s been discussed for a long time.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 257. Isabell říká:

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 258. Marsha říká:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something informative to read?

 259. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the
  favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 260. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I
  may revisit once again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
  guide other people.

 261. We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You
  have performed a formidable job and our whole
  community will likely be thankful to you.

 262. I’m gone to inform my little brother, that he should also go
  to see this blog on regular basis to get updated from newest information.

 263. Tһey are low cost аnd straightforward t᧐ make usе of and will matk tһe time you commit tto bеtter
  dental care. Dߋ yοur self (and your mouth) a favor and haᴠe
  a replacement helpful whіle үou hitt that ninety day mark.

  Thinbk about switching ᥙρ to an electronic toothbrush іf уou have not already.
  Replace your toothbrush еach Dengitox Ⲣro Reviews tһree mⲟnths.
  Be ѕure to spend а fսll tᴡо or three minutes brushing үour teeth tԝice daily.
  Fluoride is a crucial chemical in holding yօur teeth ϲlear and healthy so Ƅe
  certain tһat you uuse іt. I use Dentitox Prօ only ѡith
  Dentitox Pro Reviews. Ιn terms of choosing ɑ Dentitox Рro Reviews toothpaste, there are actuaⅼly dozens оf decisions yⲟu could have at the store.
  Тһis gߋeѕ whether or not you havе g᧐t an ⲟld style tooth brush oor аn automatic brush ԝith cleansing heads.
  Еach morning аnd night time after you brush,
  floss ƅetween evеry tooth. Тhe acids soften tһe
  enamel and if y᧐u happen to brush, уοu maу brush ɑԝay or erode the enamel.
  Ӏf yoᥙ ɑre at a location wһere iit isn’t
  pоssible for yⲟu to immedіately brush, eating an apple can enable you
  to clean your teeth սntil yoս’ll bе able t᧐ brush tһеm correctly.

 264. This paragraph will assist the internet viewers for building up
  new blog or even a blog from start to end.

 265. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great
  post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 266. rolex watches říká:

  Does your site have a contact page? I’m having problems
  locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great
  blog and I look forward to seeing it expand over time.

 267. Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you
  amend your website, how could i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent
  concept

 268. Thanks for every other informative web site. The place else
  may I get that type of information written in such a perfect approach?
  I’ve a undertaking that I am simply now operating
  on, and I’ve been at the look out for such info.

 269. Buy Knives. říká:

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information specifically the last
  part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this
  certain information for a very long time. Thank you and
  good luck.

 270. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community
  in the same niche. Your blog provided us valuable information to
  work on. You have done a wonderful job!

 271. land for sale říká:

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you’ve
  acquired here, really like what you’re saying
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

  My web page :: land for sale

 272. Good day very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m glad to seek out so many useful information here in the submit, we’d like develop more strategies in this
  regard, thanks for sharing. . . . . .

 273. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this write-up
  to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 274. Great work! This is the kind of information that are supposed to be shared across
  the web. Shame on the seek engines for now not positioning this put
  up upper! Come on over and consult with my website . Thanks
  =)

 275. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 276. Usually I don’t learn post on blogs, but I wish to
  say that this write-up very compelled me to take a look
  at and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, quite nice article.

 277. My partner and I stumbled over here from a different web address
  and thought I might check things out. I like what I see so i am
  just following you. Look forward to checking out your web page yet again.